Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Środa, 27 maja 2020 Godz.: 18:16:36 Imieniny: Jana, Juliusza Czytających: 7406 , Zalogowanych: 2 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Luksus Zamku Książ

Sobota, 9 maja 2020, 06:38, ostatnia aktualizacja: 2020-05-10 09:02
red
Miej świadomość
Polak, który odmówił Fordowi (3)

Polska Poniedziałek, 12:05
11 listopada 2019

 
Najnowsze ogłoszenia
Manekin nogi
Działka w Szklarskiej Porębie 811m2
Manekin tors
Manekin
Fotel obrotowy dla dziecka
doradcy, pracownicy administracyjno-biurowi itd.
Jelenia Góra, nowe mieszkanie 1-pokojowe
Mieszkanie z potencjałem Mała Poczta Jelenia góra
Kawalerka do wynajęcia
Budowa i remonty dachów - wolne terminy
Mieszkaj lub zarabiaj, M2, Janowice Wielkie
Zatrudnimy kierowców z kat. C
Zatrudnimy do zakładu rozbioru drobiu
Kupię antyki, srebra, zegarki, ikony 694-972-047
Wózek 3in1 markowy tanio
M3 pod Karpaczem z tarasem na Śnieżkę i garażem
66m2 z działką i tarasem - Miłków 230.000zł
Buty adidasa
Spawacz
Przyjmę do pracy mężczyzn

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. użyczone

Helen d’Abernon – żona brytyjskiego ambasadora w Berlinie pozostawiła świadectwo swojej wizyty w Zamku Książ w Wałbrzychu w 1923 roku. Pięć lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej małżonkę dyplomaty uderzył porażający luksus jaki zastała w dolnośląskiej rezydencji książąt von Pless. Po raz pierwszy prezentujemy polskim czytelnikom tę relację z wizyty w Książu i Palmiarni za książęcych czasów.

„Minął pewien czas zanim zdecydowaliśmy się przyjąć zaproszenie księcia von Pless do przywitania Nowego Roku Książu. W końcu je zaakceptowaliśmy, ciesząc się, że, będziemy mieli wymówkę, aby uniknąć tych wszystkich jour de l’an formalności w Berlinie.


Mało widziałam w moim życiu tego, co można byłoby porównać z Książem i jego porażającym luksusem. W tym obrazie nie brakowało niczego co może zapewnić bogactwo i wysoko rozwinięte poczucie komfortu. Zakwaterowany nas w jednym z pięciu przepięknych apartamentów gościnnych, które urządzono z nadzieją, że mogłyby gościć trzech cesarzy jednocześnie. Wierzono, że suity te przygotowano dla imperatorów Niemiec, Austrii i Rosji i pomniejszych władców w postaci królów Rumunii czy Saksonii. Inne apartamenty w zamku też były kompletnie urządzone z równie cudownymi salonikami i łazienkami. Pokoje, które mi przypisano były pełne orchidei, ciepłego powietrza, zegarów muzycznych i elektrycznych wibracji (sic!). Nie pominięto niczego co „niezbędne”, nawet kawioru i czekoladek jako dodatku do trzech rodzajów wody mineralnej, który stały na szafce nocnej. Mieszkańcy pobliskich wiosek bili głębokie pokłony w śniegu, kiedy w otwartych saniach mijała ich Fürstliche Familie (niem. rodzina książęca). Konna sanna, która przywiozła nas ze stacji ostrzegała srebrnymi dzwonkami przechodniów, którzy uskakiwali w zaspy, kiedy zbliżał się orszak dostojnych gości księcia. Miałam wrażenie, że przenieśliśmy się do osiemnastego stulecia.

Książ jest z pewnością wyjątkowy…Dzisiaj zabrano nas do ogrodnictwa i stadniny koni. W tej ostatniej naliczyłam około pięciu ogierów i ponad sto klaczy i źrebiąt. W czasie sezonu zimowego który trwa tu od trzech do czterech miesięcy, są trzymane w luźnych boksach i od czasu do czasy wypuszczane na przebieżki po dużym dziedzińcu i okolicznych łąkach.

Ogrody szklarniowe wybudowała podobno jakaś firma z Wrocławia i są najlepsze jakie w życiu widziałam. Choć na zewnątrz termometr wskazywał siarczysty mróz, w środku kultywowano gąszcz tropikalnych roślin, nawilżanych parującymi wodospadami i oczkami z ciepłą wodą. Ogrody zimowe, które są oddalone nieco od głównego domu tworzą pewnego rodzaju przeszklony aneks, zaprojektowany jak coś w stylu hollywoodzkiego filmu czy Zoo w Chicago. Na dziś wieczór zaplanowano przedstawienie w prywatnym teatrze/kinie.

Daisy Pless już tu nie ma, bo rozwiodła się z Hansem osiemnaście miesięcy temu. Są za to obecni jej trzej, wysocy synowie. Odbyłam długą rozmowę z jej najstarszym synem, Hanselem. Ma 23 lata, poważne usposobienie i dobre intencje. Odniósł sukces zdając wszystkie egzaminy. Jest także zapalony czytelnikiem, który sam, z potrzeby serca wybiera swoje pozycje. Wszystko to z własnej inicjatywy, ponieważ wychowanie całej trójki młodych Hochbergów przebiegało w wyjątkowo „relaksacyjnej” atmosferze. Hansel jest zupełnie inny niż Lexel, jego średni brat, który ze swoim atrakcyjnym wyglądem i nadmiernie długimi kończynami, wydaje się być rozkochanym w przyjemnościach lekkoduchem. Zasugerowałam Hanselowi, że być może powinien znaleźć odpowiednią osobę, która zajmowałaby się jego matką i jej sprawami finansowymi. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla młodego mężczyzny podjęcie się zadania znalezienia odpowiedniego damskiego towarzystwa dla nieodpowiedzialnego rodzica, a Daisy jest przecież taka niezdyscyplinowana i temperamentna, może się okazać zupełnie niemożliwe.”

Wybór i tłumaczenie – Mateusz Mykytyszyn, Zamek Książ w Wałbrzychu

Helen Venetia Vincent, wicehrabina D'Abernon (1866 - 1954 r.) Była brytyjską szlachcianką, znaną członkinią towarzystwa i autorką pamiętników.

Jej ojciec William Duncombe został wyniesiony do parostwa jako Baron Feversham w 1867 r. I ponownie jako hrabia Feversham w 1868 r. Ona i jej siostra Hermiona, księżna Leinster, były znane jako wiodące piękności w swoim kręgu. Helen poślubiła Sir Edgara Vincenta, ówczesnego gubernatora Cesarskiego Banku Osmańskiego w Konstantynopolu, 24 września 1890 r. Lady Helen w tamtym okresie była „najbardziej znaną gospodynią swojego wieku i„ ze względu na jej wyjątkową urodę, inteligencję i urok, jedną z najbardziej olśniewających postaci ”.

Helen była związana z „Duszami”, salonem znanych intelektualistów tamtych czasów, w skład którego wchodzili Arthur Balfour, George Curzon, Henry James i Edith Wharton.

Lady Helen towarzyszyła mężowi, gdy służył w Misji Międzywydziałowej w Polsce i jako ambasador brytyjski w Republice Weimarskiej na początku lat 20. XX wieku. W tym czasie baronowa prowadziła dziennik swoich przeżyć, których części zostały opublikowane w 1946 r. Pod koniec swojej misji dyplomatycznej Sir Edgar został podniesiony do rangi 1. wicehrabiego D'Abernona 1 stycznia 1926 r., a po śmierci starszego brata został 16. Baronetem Stoke d'Abernon. Małżonkowie nie mieli dzieci, a tytuły Sir Edgara umarły wraz z nim w 1941 r. Lady D'Abernon zmarła w wieku 84 lat 16 maja 1954 r.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Kultura 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  09-05-2020 10:15 | ~Szełemej musi odejść | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Przyszedł wreszcie czas na krwiopijców, utracjuszy i kapitalistów. Zemściła się rozrzutność i niepłacenie podatków. Hitler kazał skonfiskować posiadłości . A i Polska okresu międzywojennego upomniała się o swoje. Na marginesie. Niech z tej historii płynie nauka dla Szełemeja, że nie można żyć ponad stan posiadania bo komornik zapuka do drzwi Urzędu Miasta

  09-05-2020 11:13 | ~socjolog | *.adsl.tpnet.pl (83.29.*.*)
Fascynowanie się środowiskiem tak głęboko zdemoralizowanym nie uzasadnionym poczuciem swojej wyższości nad resztą społeczeństwa jest co najmniej niestosowne. I to nie w czasach wielkich różnic społecznych i początków rozwoju świata, np. w starożytności, ale współcześnie w XX wieku napawanie się bogactwem ponad przyzwoitość musiało skończyć się dla tej rodziny interwencją państwa. Rodzina ta nie jest dla mnie wzorem, ale wybrykiem w relacjach społecznych, rodzajem nowotworu, który rozrasta się poza kontrolą żywiciela. W Książu mieszkało 5 osób z rodziny i na każdą z tych osób przypadało po 80 osób służby. Przypuszczam, że nawet faraon egipski by wymiękł. I nie przeraża mnie samo bogactwo, ale jego ostentacja dla świata zewnętrznego.

  09-05-2020 11:43 | ~Szełemej mus odejść | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
To samo można powiedzieć o moich ludziach z PiS, są rozrzutni wszystko wydali, że zaczyna brakować na podstawowe rzeczy np. maski dla szpitali. Ale oni mogą wszystko robić, sprzedać nawet Polskę sprzedać każdego Polaka, bo to jest tylko jedyna słuszna partia.

  09-05-2020 12:04 | ~Szełemej musi odejść | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Do Szełemej musi odejść. Wymyśl sobie swojego własnego nicka i pisz do woli uwagi na PO i Szełemeja . Czy to nie aby hasła PO :ch**, du*pa i kamieni kupa", "jedzą, piją , lulki palą", "za 10 tysięcy to głupki pracują" z restauracji PO i przyjaciele. Czy to aby nie TFU-sk ukradł OFE. Czy to nie Amber Gold wspomagali burłacy PO w Gdańsku. ..itd.

  09-05-2020 14:14 | ~Szełemej mus odejść | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Pamiętajcie jedno, moim ludziom z PiS można wszystko, zadłużyć kraj, tak aby nie starczyło nawet na potrzebne rzeczy jak maseczki. Platformasom nie wolno robić nic. Co jest robione z PiSu to jest święte, co robione z PO to śmiecie. My z PiSu musimy wszyscy trzymać się razem i finansować też razem, musimy wspierać Tadeusza Rydzyka milionami bo on ma Telewizję i może starszych ludzi nagabywać. TVP też musiała dostać 2 miliardy bo to jest ważne co PiS mówi i musi iść przekaz do ludzi. Choroby, bieda, umierający ludzie, trudna sytuacja w kraju przez wirusa jakoś sobie poradzi. Ludzie niech się składają jak chcą się leczyć.

  09-05-2020 21:16 | ~Szełemej musi odejść | *-0.vectranet.pl (88.156.*.*)
Do kradnącego nicka. Czy myślisz , że konewał ze szpitala uratuje cię w chwili potrzeby? Musisz najpierw być w jego prywatnym gabinecie na kilku wizytach. Trzeba też dać w łapę jak opisują media w przypadku Grodzkiego .Tak to działa

  09-05-2020 22:17 | ~Szełemej musi odejść | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Przestań kraść mój nick, PiS i tak wygra wybory, oni wszystko mogą robić kraść, zabierać pieniądze na leczenie i wydawać je na swoje potrzeby.

  10-05-2020 09:10 | ~Jan | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
Tak krótko biedna ta Polska ,brak swego przemysłu , tania siła robocza , zachód spija śmietanke z kapitału zainwestowanego w Polsce ,a polak ma tylko prace pieniądze które mu wystarczą na używane auto od Niemca , na sobotniego grilla , na urlop nad bałtyk lub Egipt i na tym koniec ,a państwo i miasta nie mają pieniędzy na inwestycje i stoimy w miejscu a kraje europy zachodniej sie bogacą

  10-05-2020 16:26 | ~socjolog | *.adsl.tpnet.pl (83.29.*.*)
To diagnoza, a przyczyny ? Wieloletnia eksploatacja gospodarki i społeczeństwa w różnych okresach historycznych przez agresywnych sąsiadów, z krótką przerwą w okresie dwudziestolecia międzywojennego, gdzie podnoszono kraj z ruiny tworząc COP, Gdynię , a na więcej nie wystarczyło czasu. Później komuna i 3 RP, w której Polska była przeznaczona przez Niemcy i Francję jako rezerwuar taniej siły roboczej na co sprzedajne elity chętnie wyraziły zgodę. Balcerowicz i spółka wyzuł Polskę z resztek kapitału wyprzedając (korupcja) wszystko za grosze. To przyczyny w telegraficznym skrócie.

  10-05-2020 20:04 | ~Beenek | *.fl.comcast.net (73.27.*.*)
Opowiesc baronowej to maly picus z tym co wyprawiali I wyprawiaja bonzowie PZPR i PiS( Melody Jaroszewicz Częstochowa bywal w Ksiazu np z Rodowicz)

  10-05-2020 22:59 | ~HAZAEL | *-gprs232291.centertel.pl (31.60.*.*)
Szełemej to najgorszy prezydent w historii Wałbrzycha , zadłużenie koszmarne, przecinanie wstęgi przy otwieraniu byle bzdury, propaganda jak za Gierka.

  10-05-2020 23:01 | ~HAZAEL | *-gprs232291.centertel.pl (31.60.*.*)
Bezmyślność władz Wałbrzycha przy braniu kolejnych kredytów skończy się komisarzem. Wtedy poczujecie ten luksus.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Oświatowe decyzje 

REGION, Mieroszów Środa, 14:22
27 maja 2020

Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński odpowiada na zapytania mieszkańców.
Samorządna Jedlina 

REGION, Jedlina-Zdrój Środa, 14:12
27 maja 2020

30–lecie samorządu w Jedlinie–Zdroju.
Dotrzymali słowa 

powiat wałbrzyski Środa, 14:02
27 maja 2020

Pierwszy etap zadania inwestycyjnego "Modernizacja drogi powiatowej Unisław Śląski – Głuszyca"...
Awantura z narkotykami w tle 

REGION, Mieroszów Środa, 10:55
27 maja 2020

Policjanci z Komisariatu Policji w Boguszowie–Gorcach w minioną sobotę późnym wieczorem udali się do...
Wypadek na Żeromskiego  (1)

Wałbrzych Środa, 10:59
27 maja 2020

Wczoraj w Wałbrzychu na ul Żeromskiego doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Około...
Będzie można handlować w niedzielę? 

Kraj Środa, 09:33
27 maja 2020

Lewiatan apeluje do premiera o wprowadzenie 8 zmian, które wzmocnią Tarczę Antykryzysową.
Zdalne obrady  (3)

Wałbrzych Środa, 09:01
27 maja 2020

Przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Maria Romańska informuje, że w czwartek 28 maja 2020 roku o...
Poszukują sekretarza  (1)

powiat wałbrzyski Środa, 08:56
27 maja 2020

Starosta Wałbrzyski ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy: Sekretarz Powiatu.
Koronawirus wciąż obecny  (1)

REGION Środa, 08:43
27 maja 2020

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną z epidemią...
Rododendrony zakwitły 

Wałbrzych Wtorek, 13:28
26 maja 2020

Koniec maja i początek czerwca to jedna z najpiękniejszych pór w parku otaczającym Zamek Książ w...
„Czesne za ZERO?” – TAK 

Wałbrzych Poniedziałek, 14:21
27 kwietnia 2020

Wywiad z Markiem Rząsowskim, Prezesem Zarządu spółki z o.o. „TINEA” – organu prowadzącego...
Dostali przyłbice  (1)

REGION, Mieroszów Wtorek, 12:43
26 maja 2020

Fundacja "Merkury" oraz Politechnika Wrocławska nieodpłatnie przekazały pracownikom Urzędu Miejskiego w...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo