Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Poniedziałek, 30 marca 2020 Godz.: 08:44:53 Imieniny: Amelii, Dobromira, Kwiryna, Leonarda Czytających: 5601 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Problem parkowania

Środa, 29 stycznia 2020, 15:37, ostatnia aktualizacja: 2020-01-31 08:27
red
Miej świadomość
Polak, który odmówił Fordowi (3)

Polska Poniedziałek, 12:05
11 listopada 2019

 
Najnowsze ogłoszenia
Przyjmę gruz
Rowerek początkujący
Kierowca B
Krzesełko do karmienia
Wózek. Parasolka
Wózek 3 w 1
Biurko
Zestaw do instalacji satelitarnej
Buty chł. 17cm.i 18cm
Komplet dziecięcy Drewex
Kompleksowe remonty i wykończenia wnętrz
Kupię stare wyroby ze srebra 694972047
Mieszkanie, dom dla pracowników 15 osób
Cyklinowanie
Drewno kominkowe opałowe
Szukam pracy dorywczej
Drewno opałowe kominkowe
Serwis okien i drzwi
Sprzedam lodówkę
Podejmę pracę

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. Straż Miejska Wałbrzych

Liczba aut i dostępność miejsc parkingowych jest problemem wielu miast. Władze wielu z nich próbują zniechęcać kierowców do wjeżdżania do centrum powiększając strefy płatnego parkowania. Dzięki temu kierowcy w trosce o swoje portfele nie zostawiają samochodów na parkingach na dłuższy czas. Ale to nie rozwiązuje problemu. W centrach miast nadal widzimy auta stojące na chodnikach, skrzyżowaniach i trawnikach. Nierzadko bezprawnie blokujące miejsca dla niepełnosprawnych oraz utrudniające przejście pieszym. Jak wygląda sytuacja w Wałbrzychu?

Ogólne warunki zatrzymywania i postoju pojazdu określa art. 46 kodeksu drogowego, który brzmi następująco:


1) Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2) Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3) W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4) Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5) Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Kierowca powinien parkować samochód po prawej stronie jezdni, chyba że jest to jezdnia jednokierunkowa lub dwukierunkowa o niewielkim natężeniu ruchu. Wyjątki te obowiązują tylko w obszarze zabudowanym.

Kierowca może parkować na chodniku, ale tylko jeśli znaki drogowego tego nie zakazują. Samochód trzeba ustawić w taki sposób, aby zostawić pieszym pas szeroki na minimum 1,5 m. Ten warunek obowiązuje zawsze, nawet gdy przy drodze stoi znak "zakaz postoju" z tabliczką "Nie dotyczy chodnika".

W Wałbrzychu podobnie jak w innych polskich miastach kierowcy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego podczas parkowania. Najwięcej wykroczeń ujawniamy w Rynku, gdzie mamy po pierwsze ruch okrężny oraz strefę zamieszkania. Dla przypomnienia w strefie zamieszkania:

- pieszy ma prawo do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,

- istnieje możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,

- prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,

- zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

W związku z budową obwodnicy przy ul. Czerwonego Krzyża w maju ubiegłego roku została zmieniona organizacja ruchu i obowiązuje tam znak B-36 z tabliczką T-24, co oznacza, że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązuje zakaz zatrzymywania się, musi być usunięty na koszt właściciela. W tym roku zmianie uległy przepisy dotyczące wywozu pojazdów. Już samo wezwanie na miejsce lawety dla pojazdu o masie całkowite do 3,5 tony to koszt rzędu 503 zł. Do tego dojdzie jeszcze koszt parkingu i odpowiedzialność z tytułu popełnienia wykroczenia drogowego. Podstawę prawną w tym wypadku stanowi art. 130a ust.1 pkt 1 Prawa o Ruchu Drogowym.

Przy ulicy Strzegomskiej i Świdnickiej nagminnie pojazdy parkują na ścieżce rowerowej. Jest to wykroczenie z art. 49 ust. 1 pkt 11 Prawa o Ruchu Drogowym.

Obecnie w związku z remontem ulicy Nałkowskiej nastąpiło dodatkowe oznakowanie. Ponadto występują liczne utrudnienia w ruchu drogowym. Kierowcy nie stosują się do obowiązujących przepisów i parkują w tym obszarze pojazdy gdzie popadnie; na przejściach dla pieszych, ścieżce rowerowej czy chodniku. Pomimo utrudnień należy stosować się do oznakowania.

Przy ulicy Hirszfelda i Nałkowskiej często pojazdy parkują w zatoce „Kiss & Ride”. Przypomnijmy, że jest to miejsce przeznaczone do krótkiego postoju, służące głównie podwózce dziecka do szkoły, przedszkola. Dodatkowo w takich miejscach ustawiony jest znak B-35 oznaczający zakaz postoju. Niestosowanie się do powyżej omawianego oznakowanie może spowodować sankcje opisane w art 92 ust. 1 Kodeksu Wykroczeń.

Z ogromnym problemem borykamy się przy ulicy Husarskiej, gdzie powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, jednak brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy jednak za wszelką cenę chcą mieć swój pojazd na widoku parkując głównie na terenach zielonych, niszcząc roślinność. Tę kwestię reguluje art. 144 ust 1 Kodeksu Wykroczeń.

Przedstawione fotografie nie oddają w całości problemu w naszym mieście. Jednak mamy nadzieję, że choć w małym stopniu go zobrazują, a w przyszłości wpłyną na przemyślane decyzje kierowców, jak prawidłowo zaparkować swój samochód.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  29-01-2020 17:24 | ~t.runo | *.dialog.net.pl (62.87.*.*)
Kiss & Ride, a nie można po prostu napisać do 5 minut. Nie przyjął bym mandatu twierdząc że nie wiem co tam jest napisane. W końcu to Polska i pisać po polsku

  29-01-2020 18:52 | ~Ja | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Ogólnie to przy remontach ulic na piaskowej straż miejska odkryła żyle złota, codziennie są w okolicach ronda bo wiedzą, że z powodu zamkniętej ulicy brakuje miejsc parkingowych więc czepiają się na maxa. A teren zabrudzonych trawników ich nie dotyczy... Liczy się łatwa kasa

  29-01-2020 19:41 | ~Bolo | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Słusznie.Ale niby znak tam postawili.

  29-01-2020 19:49 | ~kisser | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Jesteś w błędzie. Jeśli wykażesz, że twój pocałunek (kiss) trwa dłużej niż 5 min, wtedy możesz dłużej stać.

  29-01-2020 23:33 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
Dla specjalistów od szemranych przetargów budowanie parkingów to słaby interes.

  30-01-2020 06:47 | ~Jaro | *-41.master.pl (89.151.*.*)
Cóż zdjęcia w większości są z miejsca gdzie na piaskowej są robione 2 duże remonty. Może ciut wyrozumiałości by się przydało niż tylko karanie. Planując remont ratusz powinien też pomyśleć o wyznaczeniu dodatkowych parkingów tymczasowych.

  30-01-2020 07:01 | ~Tomek | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
Znowu żniwa dla trolla PiSowskiego. Ile ci biedaku płacą, że tak się prostytułujesz. Skoro na piaskowej górze odbywa się remont ulic to jest normalne, że są problemy z parkowaniem. Kto jest zaradny czyli nie jest PiSiorem, jest w stanie załatwić sobie miejsce parkingowe przy jednym z marketów.

  30-01-2020 07:14 | ~Husarska |  (157.25.*.*)
Szanowna Redakcjo.Problem Husarskiej to nie jest problem zaparkowania pojazdu na widoku przy swoim budynku i pisząc takie bzdury pokazujecie że z tematem zapoznaliście się pobieżnie.Problem Husarskiej polega na tym że Prezydent budując osiedle nie uwzględnił w ogóle powstania miejsc parkingowych dla mieszkańców budynków komunalnych.Na około 150 mieszkań jest 10 miejsc parkingowych i mimo że przy każdej uroczystości przekazywania kolejnych mieszkań mieszkańcom za każdym razem Prezydent obiecał powstanie parkingu to do chwili obecnej nic się w temacie nie zadziało.Byłoby zapewne lepiej gdyby owładnięty owczym pędem parcia na szkło Szełemej zamiast na megalomańskich projektach zapewniających mu jedynie rozgłos, bardziej skupił się na rozwiązywaniu realnych problemów mieszkańców.No ale cóż..... koń jaki jest każdy widzi.

  30-01-2020 07:18 | ~Parkingowy | *-gprs250258.centertel.pl (31.60.*.*)
Wystarczy przejść się Broniewskiego, Mickiewicza, Duracza okolice Kryształowej... Tam to by można żniwo zebrać mandatami. Istna patologia z tym parkowaniem i nie ma czegoś takiego jak chodnik dla pieszego!!! Tam władze powinny interweniować!!!!!

  30-01-2020 07:51 | ~Deweloper | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Pewni byś chciał i mieszkanie i parking za darmo. A może sobie kup mieszkanie z parkingiem prosto z pierwotnego rynku, to zobaczysz ile zapłacisz.

  30-01-2020 08:34 | ~księgowy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Kiedyś włażono sowietom w dupę i wszystko rusyfikowano a teraz po angelsku.Kobiety nawet automatycznie rozkładają nogi jak ktoś zagaja po angielsku.

  30-01-2020 08:59 | ~Xx | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Na ulicy Dubois 8 poustawiaja się że nie ma jak przejechać

  30-01-2020 10:37 | ~erte | *.dialog.net.pl (62.87.*.*)
Nie podoba wam się brak parkingów? Sprzedać samochody i przesiąść się do metra.

  30-01-2020 11:22 | ~samuraj Jack |  (5.149.*.*)
Na husarskiej nie mozna kupic mieszkania. Mozna starac sie o komunalne (watpliwa sprawa) badz wynajmowac (wynajem instytucjonalny na dwa lata) i wtedy oplaty sa wyzsze, niz na Podzamczu, a parkingow wcale, gdzie na Podzamczu jeszcze poki co sa, rowniez i darmowe.

  30-01-2020 13:13 | ~nemo | *.dialog.net.pl (62.87.*.*)
Problem ul. Nałkowskiej po raz kolejny. A można by po prostu pozwolić na parkowanie bezpłatne w nocy na parkingach marketów i po problemie. No ale trzeba kurw.a. życie utrudnić. Jeszcze jedno - jak auta sprzedamy to kogo Państwo bedzie dymać? już chyba tylko emerytów....

  30-01-2020 13:24 | ~turysta | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
Wy sie kłóćcie bo to jest specjalność Polaków ,A Putin historie zmienia i szykuje sie do zmiany granic wkrótce Polskich i wszyscy będziemy mieli miejsce 1m x2m

  30-01-2020 14:23 | ~samuraj Jack |  (5.149.*.*)
Wedlug Ciebie specjalnoscia Polakow jest klotnia? To co powiesz na Francuzow ? Tam sie bija i kloca o wszystko, tylko oni przynajmniej w tej klotni sie jednocza, a my klocimy sie z reguly miedzy soba i w tym jest najwiekszy problem.

  30-01-2020 17:35 | ~Jaro | *-0.vectranet.pl (88.156.*.*)
Metro powiadasz 🤣 te warszawskie może na potrzeby Wałbrzycha by się spisalo

  30-01-2020 18:17 | ~ollo | *.supernova.orange.pl (80.49.*.*)
a moze kierowcy kupili by sobie drony - wtedy do gory na balkon i po problemie. !!!!!!!!!! BAJ BAJ.

  31-01-2020 06:01 | ~vol | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
zamknij ryj ruro

  31-01-2020 07:59 | ~lll | *-0.vectranet.pl (88.156.*.*)
Przy Kasztelańskiej przez 50 lat można było parkować.Nagle trzeba było zrobić strefę zamieszkania? Bzdura.

  03-02-2020 12:00 | ~erte | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Tylko że znak postawiony przy przedszkolu na ul. Grodzkiej nie jest znakiem zakazu parkowania, tylko znakiem informacyjnym z napisem Kiss & Ride, a więc można się tłumaczyć niezrozumieniem napisu. Też bym nie przyjął mandatu.

  03-02-2020 22:42 | ~Moherowy Pisior | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
To po co się wprowadziłeś na Husarską?

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Fixly zachęca – nie generuj śmieci, napraw to, co już masz! 

Wałbrzych/Kraj Wtorek, 09:32
24 marca 2020

Odzież, meble i urządzenia z różnych przyczyn ulegają uszkodzeniu, przez co nierzadko kończą na...
Kochasz narty? Zobacz, gdzie można poszusować aż do czerwca  (1)

Europa Poniedziałek, 12:54
23 marca 2020

Jeżeli należysz do osób, którym sezon narciarski zawsze wydaje się za krótki, znalazłeś się we...
Na Staszica budują 

Wałbrzych Poniedziałek, 08:43
30 marca 2020

Koronawirus zatrzymuje nas w domu. Robimy wszystko, by nie dopuścić do rozrostu zakażeń, by służba...
Dwie godziny matematyki dziennie – CODZIENNIE! 

Wałbrzych Wtorek, 14:40
24 marca 2020

Prezentujemy rozmowę z Jowitą Rząsowską, dyrektor Młodego Kopernika – Językowej Szkoły Podstawowej...
Jacek C. wyjdzie na wolność? 

REGION, Boguszów-Gorce Niedziela, 10:22
29 marca 2020

Do końca kwietnia burmistrz Boguszowa–Gorc Jacek C. ma wpłacić 100 tysięcy złotych poręczenia...
Wypadek w Starym Książu 

Wałbrzych Niedziela, 10:25
29 marca 2020

W sobotę 28 marca ratownicy z Grupy Sudeckiej GOPR pełniący dyżur w Centralnej Stacji Ratunkowej w...
Dwa nowe przypadki  (3)

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Niedziela, 09:58
29 marca 2020

– Wiedzieliśmy doskonale, że nie będzie lekko i nie jest, ale musimy sobie z tym wszystkim poradzić....
ZUS dla przedsiębiorców 

REGION Niedziela, 09:46
29 marca 2020

Prawie 2,5 tys. wniosków wysłali w ciągu dwóch tygodni dolnośląscy przedsiębiorcy do ZUS. Dokumenty...
Koronawirus na Dolnym Śląsku 

REGION Niedziela, 09:41
29 marca 2020

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną z...
Inwestycje idą do przodu  (5)

REGION, Szczawno-Zdrój Piątek, 14:24
27 marca 2020

Marek Fedoruk Burmistrz Szczawna–Zdroju odwiedził teren budowy dwóch największych i najbardziej...
Potrącił i uciekł  (1)

Wałbrzych Sobota, 09:02
28 marca 2020

44–letni mieszkaniec naszego miasta we wtorek po południu potrącił na oznakowanym przejściu dla...
Zawieszona działalność 

REGION, Boguszów-Gorce Piątek, 14:11
27 marca 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz na podstawie Polecenia Wojewody Dolnośląskiego z...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo