Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Niedziela, 19 stycznia 2020 Godz.: 12:22:31 Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty Czytających: 10138 , Zalogowanych: 2 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Podsumowali Barbórkę

Wtorek, 10 grudnia 2019, 09:29, ostatnia aktualizacja: 2019-12-11 09:21
red
Miej świadomość
Polak, który odmówił Fordowi (3)

Polska Poniedziałek, 12:05
11 listopada 2019

 
Najnowsze ogłoszenia
Humus - ziemia ogrodowa
Zwietrzelina !
Sprzedam hyundai galloper
Pomoc kuchenna
Głośniki
Książki sprzedam
Półka
Meble
Kelner/kelnerka
Sprzedam stare radia, zegar, kota
Praca dla kierowcy kat B
Podejmę pracę
Sprzedam od już
Usługi glazurnicze
Narty biegowe z butami fischer
Serwis okien i drzwi
Sprzedam mazde 3
Obsługa BDO, ochrona środowiska
Kupię stare wyroby ze srebra 694972047
Kurtka

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. organizatorzy

W ubiegłym tygodniu w Starej Kopalni miał miejsce Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka. Była to już piąta edycja festiwalu, którego głównym celem jest celebrowanie górniczych tradycji Wałbrzycha i regionu oraz przybliżenie uczestnikom historii górnictwa. W tegorocznym programie znalazły się wydarzenia dla szerokiego grona odbiorców.

Barbórka rozpoczęła się 1 grudnia od Szychty Rodzinnej. W kopalnianej kuźni przygotowane były stanowiska m.in. tworzenia własnego czako, questing rodzinny dotyczący górnictwa, archeologia, geologia oraz ceramika. Po zaliczeniu wszystkich zadań uczestnicy otrzymywali nagrody za ukończenie szychty. Ponadto można było także skorzystać z warsztatów prowadzonych przez KidsTech, gry w warcaby oraz fotobudki.


Tego samego dnia, o godzinie 19.00 w sali koncertowej odbył się spektakl komediowy „Szalone Nożyczki”, który przyciągnął sporą publiczność. Na scenie pojawili się m.in. Urszula Dębska, Alan Andersz, Krzysztof Ibisz czy Dominika Gwit. Aktorzy angażowali zgromadzonych widzów w rozwój scenariusza.

2 grudnia o godzinie 10.00 rozpoczęła się Biesiada Szkolna skierowana do uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać górnicze tradycje, a pomagały im w tym Wałbrzyskie Stowarzyszenia Górnicze. Świetną zabawę zapewniali również animatorzy.

Kolejnego dnia odbyła się druga Biesiada Szkolna – tym razem uczestniczyły w niej dzieci z regionu (Szczawno-Zdrój, Świebodzice i Głuszyca). Uczniowie po raz pierwszy brali udział w tego rodzaju wydarzeniu i wywarło to na nich ogromne i pozytywne wrażenie. Po raz pierwszy w trakcie festiwalu zorganizowano dwie biesiady szkolne.

4 grudnia rozpoczęły się uroczyste obchody dnia Świętej Barbary, patronki górników. O godzinie 12.00 odbyła się msza święta w Kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie ulicami miasta przeszła Wielka Parada Górnicza z udziałem stowarzyszeń górniczych, orkiestry, władz miasta, uczniów szkół wałbrzyskich, mieszkańców i zaproszonych gości z miast partnerskich. Parada zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

Również 4 grudnia miały miejsce dwa wydarzenia, najmocniej związane z górniczą tradycją. Karczma Piwna wyłącznie dla panów, na którą Wałbrzyskie stowarzyszenia górnicze specjalnie przygotowały tradycyjną górniczą biesiadę z unikatowym programem artystycznym. W tym samym czasie odbywała się również impreza dla pań – Babski Comber w klimacie lat 20. i 30. Panie świetnie bawiły się przy przebojach z dawnych lat, nie zawiodły także swoimi stylizacjami – nie brakowało piór, opasek i pereł.

5 grudnia z okazji piątej edycji Barbórki zwiedzanie Starej Kopalni było w promocyjnej cenie 5 zł, a ostatnie wejście z przewodnikiem o godzinie 17.00. O godzinie 18.00 odbył się wernisaż wystawy fotografii Bogdana Konopki „Rezonanse”, który otworzył dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Paweł Ludwiczak oraz żona zmarłego w tym roku twórcy – Jacqueline Konopka. Pani Jacqueline podkreśliła, że mąż bardzo doceniał Starą Kopalnię i został tu ciepło przyjęty podczas swojej wystawy w 2017 r. „Szary Paryż w Wałbrzychu”. Podczas wernisażu można było zakupić również album z pracami artysty.

Na zakończenie dnia odbył się wieczór górniczy w Sztygarówce, którego gościem specjalnym był były górnik i przyjaciel Starej Kopalni – Zbigniew Jóźwiakowski. Zgromadzeni uczestnicy mogli posłuchać o początkach Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni. Pan Zbigniew podkreślił, że bardzo ważny dla górników jest fakt, iż dzięki licznym działaniom wzrasta świadomość i znajomość pracy górnika zwłaszcza wśród młodszego pokolenia.

W piątek Starą Kopalnię odwiedził Górniczy Mikołaj – z tej okazji w Łaźni Łańcuszkowej od godziny 10.00 na dzieci z wałbrzyskich szkół czekały liczne atrakcje. Animacje, warsztaty ceramiczne, warsztaty tworzenia czako, questing z udziałem górnika Jana Rochowiaka ze Stowarzyszenia Gwarkowie Thoreza, dmuchańce, fotobudka oraz poczęstunek.

O godzinie 18.00 miała miejsce Mikołajkowa Nocna Szychta Dziecięca, podczas której uczestnicy wykonywali lekkie prace górnicze pod czujnym okiem przewodnika – górnika. Za ukończenie szychty czekały słodkie nagrody.

Piąta edycja Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka zakończyła się dwoma koncertami Another Pink Floyd – 6 oraz 7 grudnia. Ze względu na duże zainteresowanie zorganizowano aż dwa terminy. Podczas występu publiczność mogła usłyszeć największe hity legendarnej grupy Pink Floyd.

Nie udałoby się stworzyć tak bogatego programu bez pomocy wielu osób. Ogromny wkład w całe wydarzenie miały Wałbrzyskie Stowarzyszenia Górnicze, które wniosły w festiwal swoją wiedzę i zaangażowanie. Wspaniałą pracę wykonali również wolontariusze z wałbrzyskich szkół, którzy pomagali podczas każdego punktu festiwalu.

Partnerami festiwalu byli: Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze VICTORIA, Ronal Group, Merida, Cersanit III, Zamek Książ, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Darr S.A., Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Browar Książęcy Nysa, Andrzej Zibrow, Feruslexx, KidsTech.
Za piękne elementy wystroju w stylu retro podczas Babskiego Combra dziękujemy Teatrowi Dramatycznemu im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Patronat honorowy nad piątą edycją Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka objęli: Prezydent Miasta Wałbrzych dr Roman Szełemej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Polska Organizacja Turystyczna.

7 dni, 15 wydarzeń, ponad 4000 uczestników – tak można podsumować tegoroczną edycję Barbórki. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, za udział i mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się podczas Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2020.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Remont na Dunikowskiego   (1)

Wałbrzych Niedziela, 10:08
19 stycznia 2020

Rozpoczęto kolejny remont nawierzchni drogowej na terenie Piaskowej Góry.
O rewitalizacji Świebodzic  (1)

REGION, Świebodzice Sobota, 12:17
18 stycznia 2020

16 stycznia br., odbyło się spotkanie podsumowujące projekt dofinansowany ze środków Europejskiego...
Polska Noc Kabaretowa 2020 

Wałbrzych Piątek, 10:43
3 stycznia 2020

Panie i Panowie! Przed Wami jedyne tego typu widowisko kabaretowe.
Bezpłatna aplikacja 

REGION, Stare Bogaczowice Sobota, 10:06
18 stycznia 2020

Zapraszamy na spotkania dla mieszkańców GMINY STARE BOGACZOWICE (wszystkich sołectw).
Wraca stand'up 

Wałbrzych Piątek, 14:18
17 stycznia 2020

Siemanko Wałbrzych !!! Nowy roku i nowi komicy! Już 24 stycznia o godzinie 18.00 na scenie WOK–u w...
Utrudnienia na Nałkowskiej   (3)

Wałbrzych Sobota, 10:21
18 stycznia 2020

Dla mieszkańców Piaskowej Góry nastał bardzo trudny czas. Nie dość, że trwa budowa obwodnicy, która...
W intencji samorządowców  (2)

REGION Sobota, 09:52
18 stycznia 2020

W piątek 17 stycznia 2020 roku w Katedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem abpa Józefa Kupnego...
Spotkanie samorządowców   (1)

REGION, Szczawno-Zdrój Sobota, 09:19
18 stycznia 2020

Zjazd prezydentów, burmistrzów i wójtów został zorganizowany w Szczawnie–Zdroju. Na miejsce...
Co dalej ze stadionem na Nowym Mieście?   (32)

Wałbrzych Sobota, 09:13
18 stycznia 2020

W Urzędzie Miasta przedstawiciele trzech wałbrzyskich klubów sportowych, podpisali porozumienie z...
Świadome seniorki 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Piątek, 14:08
17 stycznia 2020

W domach trzech mieszkanek powiatu wałbrzyskiego, w wieku od 68 do 88 lat, rozległy się telefony....
Podsumowania i plany 

REGION, Jedlina-Zdrój Piątek, 15:52
17 stycznia 2020

W Jedlinie–Zdroju odbyło się dzisiaj Spotkanie Noworoczne, podczas którego Burmistrz Leszek Orpel...
Prezent dla Babci i Dziadka 

Wałbrzych Piątek, 15:53
17 stycznia 2020

Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci od lat 3 na rodzinne warsztaty plastyczne, które odbędą...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo