Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Niedziela, 19 stycznia 2020 Godz.: 12:35:37 Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty Czytających: 10192 , Zalogowanych: 2 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Kolejne odkrycie

Piątek, 6 grudnia 2019, 16:55, ostatnia aktualizacja: 2019-12-07 09:01
red
Miej świadomość
Polak, który odmówił Fordowi (3)

Polska Poniedziałek, 12:05
11 listopada 2019

 
Najnowsze ogłoszenia
Humus - ziemia ogrodowa
Zwietrzelina !
Sprzedam hyundai galloper
Pomoc kuchenna
Głośniki
Książki sprzedam
Półka
Meble
Kelner/kelnerka
Sprzedam stare radia, zegar, kota
Praca dla kierowcy kat B
Podejmę pracę
Sprzedam od już
Usługi glazurnicze
Narty biegowe z butami fischer
Serwis okien i drzwi
Sprzedam mazde 3
Obsługa BDO, ochrona środowiska
Kupię stare wyroby ze srebra 694972047
Kurtka

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. użyczone

Podczas prac konserwatorskich w Sala Krzywej na pierwszym piętrze zamku Książ w Wałbrzychu dokonano ciekawego odkrycia.

Pod warstwą tynku skrywającą dekorację malarską komnaty odkryto pozostałości dawnego dzwonka do wzywania służby przez rodzinę książęcą. Relikt ten jest pozostałością skomplikowanego systemu wewnętrznej komunikacji, który ułatwiał życie Hochbergom na Książu już sto lat temu.


Sala Krzywa (niem. Krummer Saal) znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Książ w jego najstarszej, średniowiecznej części. Podobnie jak Sala Konrada została niemal całkowicie zniszczona podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację TODT. Sala Krzywa która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”, przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Niestety jej późnogotycki, przechodzący w renesans wystrój wraz z pięknym sklepieniem zamieniono na proste formy odpowiadające gustom oficjeli III Rzeszy. O dawnej świetności tej komnaty świadczy zachowany renesansowy kominek z szarego piaskowca. Ozdabiają go płaskorzeźby, m.in. trzy portrety w otoczeniu girland podtrzymywanych przez putta.

Wczesną wiosną tego roku w Sali Krzywej wykonane zostały odkrywki i okazało się, że pod warstwą farby na ścianie z oknami oraz pod cienką warstwą tynku po przeciwnej stronie zachowane zostały oryginalne dekoracje ścian. Po oględzinach odkrycia przez kierownik wałbrzyskiej , Zamek Książ otrzymał zalecenie konserwatora zabytków zdjęcie wtórnych warstw tynku i farb i odkrycie całej polichromii. W ramach posiadanych środków spółka planuje przywrócić Sali Krzywej jej historyczny wygląd. To właśnie podczas odkrywania zasłoniętych tynkiem malowideł odkryte zostały relikty dzwonka do wzywania służby. Na początku XX wieku, Zamek Książ należał do jednej z najbogatszych rodzin Europy, dla której pracował ponad czterysta osób służby.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  06-12-2019 17:20 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Czym prędzej należy odnowić dzwonki dla służby dworskiej. Mykytyszyn, Żabska są najlepsi w "dworowaniu" Hochbergom. A gdzie się podział sedes jaśnie państwa z półpiętra, Pewno naziści go wywieźli jak uciekali do Niemiec

  06-12-2019 17:52 | idler73 |  
Szanowny kolega wie, jak długo Hochbergowie byli właścicielami i zamku i np. miasta Wałbrzych ? Jak sądzę nie bardzo, pewnie stąd ta charakterystyczna dla piso-kato faszystowskiej prawicy kpina. Ciekawym jest, dlaczego, tak bardzo chcielibyście wymazać pamięć o mieszkańcach tych ziem, jednocześnie tak bardzo drąc mordę o zachowanie pamięci o Polakach na Kresach ? Zakrawa o paranoję, ale to akurat w ogóle mnie nie dziwi. Brawa dla ekipy z zamku, poznajemy coraz więcej arcyciekawych szczegółów, które pomogą w rekonstrukcji oryginalnych przestrzeni zamkowych !

  06-12-2019 18:30 | ~Jan | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
Świat idzie naprzód , powstają miasta, fabryki ,banki , maszyny ,samochody ,a w biednej zacofanej Polsce czas sie zatrzymał , będą tylnki i farby zrywać by dojść do tego kto i kiedy sciany pomazał pędzlem i zwolennik tych ,,, odkryć,,, pisze o faszystach ,krótko -debil

  06-12-2019 19:29 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Pokolenie/następne pokolenia " wyzwolicieli " ( nie mnie oceniać ich liczbę ) zawsze są skłonne traktować Dolny Śląsk jako... Pierwsze - ziemie Piastowskie " wydarte, ofkoz, faszystowskiemu najeźdźcy "... patrz " wyzwolenie " Lubania, Wrocławia, Wałbrzycha etc. Drugie - nieprzebrany w swym bogactwie, rezerwuar technologii, kopalni, fabryk i " dostatku przemysłowego ", w całkiem jeszcze niedawnych czasach... Trzecie - złośliwe zaprzeczanie, w formie dowolnej, istniejącej WIEKI - koegzystencji nacji, wierzeń - co niegdyś było normą. W każdym większym siedlisku istniał kościół ewangelicki i katolicki. Wiadomo - wojny o to były... Ale Hochbergowie byli właścicielami TYCH ziem - w pełnym tego słowa znaczeniu. Z plusami dodatnimi i ujemnymi... ( cyt. pewnego NOblistę ). I za ich wkład w rozwój Wałbrzycha, należy się IM ukłon, a nie szyderstwa. Pozdrawiam Pana/Panią idler 73.

  06-12-2019 19:34 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Swój komentarz zakończyłem dość niezgrabnie. Dla Pana oczywiście sam PLUS. Pozdrawiam ! gohciu.

  06-12-2019 20:56 | ~polemista | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
osobniku idler73, jesteś durniem i totalitarystą. Nie umiesz słuchać opinii, z którą się nie zgadzasz. Post emeryta to klasyczna ironia, a ty durniu założyłeś sobie i próbujesz zrobić to innym, kaganiec politpoprawnego bełkotu. Stąd z łatwością cytujesz kalki zasłyszane w twoich mediach, które spacyfikowały twój mózg do cna. Jesteś mentalnym, zniewolonym bolszewikiem. Żal mi cię.

  06-12-2019 21:15 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Hochbergowie i Niemcy byli na tych piastowskich polskich ziemiach o wiele za długo. Co do pamięci Polaków na Kresach to kolejne rządy niewiele robią. Lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich "aresztowane" i zabite płytami OSB. Brak możliwości pochówku żołnierzy września 1939 r. i ofiar OUN UPA. K

  06-12-2019 21:33 | ~v7 | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
Nikomu przez usta nie przejdzie, że zamek był postawiony na ziemiach słowian, a nie ho coś tam, oni tylko go przejęli, ukłony dla budowniczych, czyli Bolko Świdnickiego, nie zmieniajmy historii, że zamek był jakiejś rodziny haha był i jest do dzisiaj, bo tak się historia toczy, zamiast pokłony dla budowniczych, oddajemy złodziejom, brawoooo girl end boys, jest cool, jesteśmy europejscy haha

  06-12-2019 23:38 | ~Fliper | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
No to jest okazja podnieść ceny biletów za kolejną "atrakcję" Książa

  07-12-2019 06:47 | ~księgowy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
O , głupol wrócił ze zmywaka i dał głos. Chcesz wiedzieć dlaczego drzemy mordę o polskości na kresach i ziemiach odzyskanych? Działamy racjonalnie, dla tzw. Polskiego Interesu Narodowego i Polskiej Racji Stanu. Tak postępuje każdy poważny kraj, np. Wielka Brytania w ten sposób utrzymuje jedność ze swoimi koloniami, tak samo jak i USA czy Rosja.Chociaż PiS zaczął prowadzić politykę samobójczą, nie ma on z Polską Racją Stanu nic wspólnego. PiS stanowi część POPiS. Jasno powiedziane?

  07-12-2019 07:03 | ~księgowy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
A co, dłużnikowi eksmitowanego z zajętego domu też się należy ukłon? Bo Hohbergów eksmitowała skarbówka niemiecka z Wałbrzycha. Zaprawdę mnie dziwi tolerowanie przez państwowe służby PiSowskie promowania niemieckości naszych terenów. Sprawa jest prosta od wieków, odbywa się tu walka żywiołu germańskiego i słowiańskiego na pograniczu, w róznym nasileniu i różnymi metodami.Obecnie jest to ,,nieszkodliwa" promocja historii niemieckiej, taki miękki ,,Kulturkampf" . UE, pojednania i tym podobne brednie to tylko mydlenie oczu i zasłona dymna dla durni. Wszyscy się obudzą jak dostaną zaproszenia na wymianę dowodów osobistych na niemieckie Ausweisy.Jestem przekonany że 50% miejscowych zaprzańców uczyni to z ochotą. Na tych co będą podskakiwać służby bundesrepubliki naślą policję z banderowcami na etatach,, być może z siekierami i widłami. I oskarżą nas Polaków o próbę pogromu, jak to zwykle bywa. I tak się znowu krwawo skończy cyniczna gra polityków i ich sługusów z dotowanych organizacyjek.

  07-12-2019 07:08 | ~ovo | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Bo władze wałbrzycha hołdują agendzie 2050 mówiącej o konieczności likwidacji przemysłu bo giną wieloryby. Chcą tu uczynić drugie Costa Brava i myślą że będą żyli z pokazywania staroci i oprowadzania wycieczek przez 4 miesiące w roku kiedy jest w miarę ciepło. A niemcy budują swój przemysł aż stali i węgla na świecie brakuje, z nas się robi od 30 lat dziadów i parobasów. Tak to wygląda.

  07-12-2019 07:43 | ~Olaf | *-gprs227426.centertel.pl (31.60.*.*)
Z tego komentarza wylewa się jad pomieszany z ksenofobią , a wszystko to wynika z braku rozumienia zasad funkcjonowania nowoczesnego świata. Ponadto z wypowiedzi wynika frustracja autora i posiadanie kompleksów z powodu niskiej samooceny. Właśnie przez ludzi posiadających taką wizję świata i płytkie horyzonty myślenia nasz kraj traci szanse na szybki rozwój i dobrobyt obywateli. Skup się człowieku na pracy nad sobą bo Twój jad Ci szkodzi.

  07-12-2019 07:59 | ~Bicz_bozy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Ooo, @idler78 - witam po długiej nieobecności. Zaczynałem czuć się samotnie w obnazaniu smutnie panującej nam pisowszczyzny.

  07-12-2019 09:25 | ~idler_bozy | *-gprs232661.centertel.pl (31.60.*.*)
koniecznie musicie się spotkać i wymienić się płynami ustrojowymi:)

  07-12-2019 09:30 | ~Do Emeryt | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Jak zwykle komentarz nie na temat. Problem Kresów i cmentarza Orląt Lwowskich jest na zupełnie inny artykuł.

  07-12-2019 09:43 | ~polemista | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
widzę, że wiele lat po zdarzeniu "sztandar PZPR wyprowadzić" wciąż soki ideologiczne w niektórych buzują. Przypadłość nieuleczalna.

  07-12-2019 09:50 | ~ | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Czemu w Niemczech nie ma też kopalni ?

  07-12-2019 09:55 | ~Jan | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
Śmieci w Wałbrzychu to jest problem który dotyka tysięcy obywateli , a mury i jakieś stare malowidła na murach zamku to jest ,,, zabawa ,, dla kilku osób ,A historia jest taka że zamek jest wybudowany przez Polaków na ziemiach Słowiańskich i promowanie Germanów jest nie porozumieniem , oni dali o sobie znać 1939r i chyba to wystarczy

  07-12-2019 10:39 | ~ovo | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Owszem są w niemczech kopalnie wegla i to dzialajace . Bardzo duża w Hambach i dwie w nadrenii.Sporo kupują tez od nas i ruskich.A cały czas pierdziela o ekologii.

  07-12-2019 10:43 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Nie na temat? Właśnie wyczytałem w uwagach idlera "o darciu mordy na temat ziem II RP". Nie słyszę , żeby kolejne rządy III RP nawiązywały do polskiej historii II RP. Byla 101 rocznica wyzwolenia Przemyśla i Lwowa przez dzieci i studentów z rąk ukraińskich. 76 rocznica ludobójstwa na Polakach z rąk OUN UPA , jednostki siłowe na usługach Niemców. Czy były jakieś uroczystości państwowe z udziałem p.prezydenta czy premiera? Jednocześnie powstały pomniki i tablice ku czci "zasłużonych " w walce z Polakami np. Ab. A.Szeptyckiego na Uniwersytecie Wrocławskim. Taką postawę przyjmują i PiS PO. Polityka Giedroycia ma się dobrze . A czy słuszna ?

  07-12-2019 10:49 | ~ksiegowy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Kolego germaninie,ksenofobia jest jak najbardziej pożądana bo jest to bezpiecznik przeciwko zagrożeniu bezpieczeństwa kulturowego wpisanego do listy Praw Czlowieka.Pisanie o szybkim rozwoju i bogaceniu się dzięki różnorodności kulturowej to są wykwity przebieglej hipokryzji, bo jakoś każda kultura i nacja ma do tego prawo i wsparcie oprócz polskiej kultury zwalczanej zaciekle albo pomijane dotacjach i fundacjach . Dlaczego Niemcy nie chcą przyznać Polakom statusu mniejszości a Turkom mniej licznym przyznali ?

  07-12-2019 10:54 | ~ovo | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Niestety Berlin rozdziela hojne dotacje w Polsce. na szerzenie swoich wzorców kulturowych szczególnie na terenach do których mają pretensje historyczne.Oni planują działania na kilkadziesiąt lat naprzód , na razie budują swój łagodny i pozytywny wizerunek.Należy zachować czujność szczególnie na ziemiach odzyskanych.

  07-12-2019 11:20 | ~Do Emeryt | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Współczuję braku wyczucia tematu. Artykuł mówi o zupełnie innej sprawie. Proszę swój problem poruszyć u władz a nie pod artykułem nt zamku Książ, bo to nie rozwiąże problemu Orląt itp

  07-12-2019 11:27 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Wpis z roku 1829 do" Księgi pamiątkowej " zamku Książ (prowadzonej od 1795 r. ) cytat : " Wszystko, co mnie otacza , podziwienie wzbudza. Kraino ! Byłaś nasza, jesteś cudza". Szkoda ,że obecni dworzanie jaśnie państwa nie pokazują tego wpisu. Sprawiedliwość dziejowa triumfuje.

  07-12-2019 11:44 | ~Do Emeryta | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Niech powie to jak Pan to nazywa "jaśnie dworzaninom" a nie tylko na portalu jadem Pan zieje.

  07-12-2019 12:03 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Po przejęciu zamku za niezapłacone podatki w 1941 r. w szczytowym okresie "rozbudowy" pracowało 3 tys. Osób z organizacji TODT. Z okolic Wałbrzycha do prac brano 800 więźniów obozów koncentracyjnych Gross Rosen. Czy w Książu jest choć jedna sala poświęcona ich pamięci?

  07-12-2019 12:11 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Co się tyczy "Krzywej sali". Architekci tamtego okresu przyjęli surowy wymiar sal przystający do wytycznych tamtego okresu. Prosta forma bez stiuków, ubarwień barokowych. W Krzywej sali zrobiono jadalnię. Została obniżona. Freski i zdobienia odkute i wrzucone do wąwozu. Meble, obrazy, gobeliny wywieziono do pałacu w Roztoce.

  07-12-2019 12:48 | ~Do księgowy | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Wystarczy że trochę poczytasz albo zwiedzisz z przewodnikiem zamek to dowiesz się że Hochbergowie przyjęli polskie obywatelstwo, piastowskie korzenie a także walczyli z faszyzmem, w armii gen Andersa

  07-12-2019 12:52 | ~Do Emeryt | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Tak jest sala poświęcona wiezniom obozu. Wystarczy zajrzeć do zamku zamiast się wymądrzac. Ten temat także jest podkreślany przez przewodnika podczas zwiedzania zamku

  07-12-2019 13:18 | ~Do Emeryt | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Oj Panie Emerycie... Trochę Pan prawdy mówi ale nie za wiele. Faktem jest że Hochbergowie zbankrutowali, nie płacili podatków i mieli długi ale w ostateczności zamek został sprzedany III Rzeszy i po spłaceniu długów otrzymali jeszcze 500 tys marek

  07-12-2019 13:21 | ~Do Emeryt | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
A poza tym do Roztoki wywieziono niewiele, więcej do Pszczyny. To Armia Czerwona mnóstwo zniszczyła gobelin i mebli a po 47 roku okoliczni szabrownicy rozgrabili resztę czyli rodacy

  07-12-2019 14:11 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Mamy inne informacje. Niemcy sami wywozili co się dało przed wejściem Rosjan . Książańska biblioteka została wywieziona przez przedsiębiorstwo transportowe niejakiego Knauera. Wszelki ślad po nim i zasobach zaginął. W wynik ofensywy styczniowej 1945 r. Niemcy panicznie zaczęli uciekać a w marszach śmierci zginęły kolejne ofiaru obozów z tego rejonu. M.in.członkowie mojej rodziny. Do Książa po wojnie strach było wchodzić. Jeszcze w 1960 r. Wojsko Polskie unieszkodliwiło pozostawione przez Niemców ładunki wybuchowe. Zapewne wiele dóbr z tego rejonu zostało ukryte i wzmaga wyobraźnię jak np. Złoty pociąg. Gdyby jak piszesz ktoś miał dokonywać zaboru to władza z pewnością szabrownika by pochwyciła a jeśli nie , to artefakty byłyby w powszechnym obiegu współcześnie. A tak nie jest

  07-12-2019 14:44 | ~Do Emeryt | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Przeklamuje Pan fakty historyczne z niewiedzy albo niewłaściwą literaturę Pan czyta. Zapraszam do zamku a dowie się Pan jaka jest historia. Nie będę z Panem tu dyskutować bo bo nie jest moim celem znizanie się do poziomu portalu. A bibliotekę majoracką wywiozla Armia Czerwona. Niemcom zależało na wywiezieniu wszelkiej dokumentacji związanej z przebudową zamku na kwaterę dla AH

  07-12-2019 15:07 | ~ksiegowy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Hochbergowie byli i tyle.Specjalnych zaslug dla narodu Polskiego nie mają jednak.Ani ziebia ani grzeją. Chodzi o szkodliwe nachalne promowanie niemieckosci tych ziem przez fundacje i samorzady.Sutryk taki był nadgorliwy w biciu się w piersi za pogrom w Breslau w 1933 w naszym imieniu ze nawet go Niemcy wysmiali .

  07-12-2019 15:08 | ~ksiegowy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Czyi rodacy, twoi ? Specgrupy NKWD?

  07-12-2019 15:18 | ~ksiegowy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
No proszę ilu zdrajców w Walbrzychu, większość daje negi.Na miejscu rządu element nielojalny wobec Polski przesiedlil bym dla bezpieczeństwa na Mazury . Bo to potencjalna 5 kolumna hitlerowsko-banderowska

  07-12-2019 16:01 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Coś się pan pogubił. Kiedy wybuchło Powstanie Śląskie to Hochberg wyprawił z Wałbrzycha zbrojnych, aby wspomagali Niemców. To się nazywa być Polakiem inaczej. Syn Hochberga Aleksander też się próbował ustawić dla fortuny rodzinnej . Z racji znajomości z Churchilem nie został na dłużej internowany jako Niemiec z krwi i kości. Przesiedział wojnę w sztabach rządu emigracyjnego.

  08-12-2019 14:48 | ~Emeryt dyplomowany | *-01.vectranet.pl (88.156.*.*)
Właśnie TV Polonia przekazuje Rodakom na świecie "Białą wizytówkę" (8 grudnia 2019 r g 14,45). Zapraszam i Pana do oglądania filmu. Scenariusz w oparciu o dzieje Hochbergów utracjuszy, zboczeńców, krwiopijców i germanofilów. No cóż, każdy widzi historię z innej perspektywy a tłumaczy ją sobie dla swoich potrzeb.

  08-12-2019 15:46 | ~Do Emeryt | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Jeżeli Pan poznaje historię z filmu Magnat tudzież serialu Biala wizytówka, która zfabularyzowana luźno oparta na faktach pokazuje fragmentarycznie dzieje to gratuluję.... Stan wiedzy o tych dziejach na rok 86 - był minimalistyczny i często niezgodny z faktami. Bo innej wiedzy zwyczajnie nie było. Poza tym przypominam że mimo wszystko jest to film luźno oparty na dziejach zatem Bajon miał w nim prawo dołożyć bajkę o czerwonym kqpturku. Żegnam Pana.

  08-12-2019 19:44 | ~mm69 |  (62.87.*.*)
Hehe dobra z zamku wywiezione? A ile jest w okolicznych domach? Np. w Roztoce po wielu domach meble obrazy rzeźby i inne przedmioty. Zamek był niemiecki i siedemset lat były to ziemie niemieckie.

  08-12-2019 19:53 | ~Emeryt dyplomowany | *-01.vectranet.pl (88.156.*.*)
Bardzo mądre powiedzenie> Jedź do Niemiec do roboty. Obrazy twojego dziadka już tam są od wojny.

  08-12-2019 19:57 | ~Emeryt dyplomowany | *-01.vectranet.pl (88.156.*.*)
Ziemie były polskie czasowo zajęte przez germanów.

  09-12-2019 10:40 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Film jak film. A fakty są takie, że żaden niemiec Polakowi nie będzie bratem. Volksdeutchów też nam dzisiaj nie potrzeba. I to by było na tyle

  09-12-2019 15:53 | ~Tom | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
Ziemie polskie zanim zajęli Niemcy były przejęte przez Czechów i Węgrów

  09-12-2019 17:30 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Pisała "stokrotka" cytat :"Jeden milion marek kosztuje samo roczne utrzymanie 5- osobowej rodziny w Książu" . Dostali jak na swoje "dotychczasowe potrzeby" wyłącznie resztki z " pańskiego stołu" . Na tamten czas to wyprawka wykopanego butem księcia pana

  10-12-2019 13:15 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Czy aby ziemie słowiańskie nie były po Łabę? A historia Piastowiczów sięga V - VI w. Jak pisze Jasienica nad Odrą były już VII w dość okazałe fortyfikacje za ich sprawą. Wrocław miał na początku XI w. już polskie władze kościelne. A Czesi nam wnieśli chrześcijaństwo a nie germanie. Tych ostatnich w dużym uproszczeniu trzeba było wycinać pod Grunwaldem.

  10-12-2019 15:20 | ~Tom | *.dynamic.chello.pl (94.172.*.*)
To nie ma nic do rzeczy. Przejęcie ziem przez Czechy nastąpiło po śmierci księżnej świdnicko-jaworskiej Agnieszki , wdowy po księciu Bolku II Małym

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Remont na Dunikowskiego   (1)

Wałbrzych Niedziela, 10:08
19 stycznia 2020

Rozpoczęto kolejny remont nawierzchni drogowej na terenie Piaskowej Góry.
O rewitalizacji Świebodzic  (1)

REGION, Świebodzice Sobota, 12:17
18 stycznia 2020

16 stycznia br., odbyło się spotkanie podsumowujące projekt dofinansowany ze środków Europejskiego...
Polska Noc Kabaretowa 2020 

Wałbrzych Piątek, 10:43
3 stycznia 2020

Panie i Panowie! Przed Wami jedyne tego typu widowisko kabaretowe.
Bezpłatna aplikacja 

REGION, Stare Bogaczowice Sobota, 10:06
18 stycznia 2020

Zapraszamy na spotkania dla mieszkańców GMINY STARE BOGACZOWICE (wszystkich sołectw).
Wraca stand'up 

Wałbrzych Piątek, 14:18
17 stycznia 2020

Siemanko Wałbrzych !!! Nowy roku i nowi komicy! Już 24 stycznia o godzinie 18.00 na scenie WOK–u w...
Utrudnienia na Nałkowskiej   (3)

Wałbrzych Sobota, 10:21
18 stycznia 2020

Dla mieszkańców Piaskowej Góry nastał bardzo trudny czas. Nie dość, że trwa budowa obwodnicy, która...
W intencji samorządowców  (2)

REGION Sobota, 09:52
18 stycznia 2020

W piątek 17 stycznia 2020 roku w Katedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem abpa Józefa Kupnego...
Spotkanie samorządowców   (1)

REGION, Szczawno-Zdrój Sobota, 09:19
18 stycznia 2020

Zjazd prezydentów, burmistrzów i wójtów został zorganizowany w Szczawnie–Zdroju. Na miejsce...
Co dalej ze stadionem na Nowym Mieście?   (32)

Wałbrzych Sobota, 09:13
18 stycznia 2020

W Urzędzie Miasta przedstawiciele trzech wałbrzyskich klubów sportowych, podpisali porozumienie z...
Świadome seniorki 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Piątek, 14:08
17 stycznia 2020

W domach trzech mieszkanek powiatu wałbrzyskiego, w wieku od 68 do 88 lat, rozległy się telefony....
Podsumowania i plany 

REGION, Jedlina-Zdrój Piątek, 15:52
17 stycznia 2020

W Jedlinie–Zdroju odbyło się dzisiaj Spotkanie Noworoczne, podczas którego Burmistrz Leszek Orpel...
Prezent dla Babci i Dziadka 

Wałbrzych Piątek, 15:53
17 stycznia 2020

Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci od lat 3 na rodzinne warsztaty plastyczne, które odbędą...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo