Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Czwartek, 21 listopada 2019 Godz.: 12:45:03 Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada Czytających: 6889 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Fontanny jak za Hochbergów

Czwartek, 31 października 2019, 11:48, ostatnia aktualizacja: 2019-11-01 08:35
red
Miej świadomość
Polak, który odmówił Fordowi (2)

Polska Poniedziałek, 12:05
11 listopada 2019

 
Najnowsze ogłoszenia
Teren zewnętrzny Jelenia Góra centrum
Odkurzacz bezworkowy
Skup aut gotówka od ręki tel 691 035 913
Mieszkanie z ogródkiem
Opieka Berlin 10.12 1mc Premia
Hp Omen
Firma Obuwnicza zatrudni Kierownika
Auto złomowanie 792182217
Salon odzieżowy - Galeria Sudecka
Serwis Laptopów!!!
Praca biurowa-umowa o pracę
Piekarza zatrudnię
Automatyk/ Młodszy Automatyk w dziale UR
Opel vivaro 2.0 nowe wtryskiwacze
Magazynier - operator wózka widłowego
Serwis okien i drzwi
Box dachowy nowy
Barman/ Barmanka
Jałówki do hodowli !!! MM 400kg
Kaczorów dom wolnostojacy 200m2

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. Zamek Książ

Na kilkanaście minut uruchomione zostały dziś dwie fontanny na Tarasie Bogini Flory w kompleksie ogrodów Zamku Książ w Wałbrzychu. Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej popłynęła woda m.in. z przepięknej Fontanny Trytonów. Kompleksowa renowacja zabytkowych wodotrysków kosztowała 217 tysięcy złotych i została sfinansowana ze środków władnych Zamku oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fontanny zostaną uruchomione ponownie na wiosnę.

Opis obu, wpisanych do rejestru zabytków książańskich fontann sporządziła dr Beata Lejman z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.


Fontanna Trytonów wykonana została ok. 1910 roku z piaskowca w stylu secesyjnym. Jest wolnostojąca i wielopoziomowa o niskim, okrągłym zbiorniku dolnym i dwóch dekoracyjnych misach na figuralnej stopie bogato zdobionej pełnoplastycznymi przedstawieniami figuralnymi. Wokół dolnego odcinka stopy cztery torsy hippokampów o dźwigających misę na rybich ogonach i końskich łbach skierowanych odśrodkowo i wkomponowanych w bujne, secesyjne stylizowane liście i maszkarony. Misa nad nimi dzielona promieniście wklęsłymi i wypukłymi pasami o dekoracyjnie kształtowanych zawiniętych brzegach z których woda spływała krótszymi zagłębionymi pasami otaczając morskie stwory. Górna misa spoczywa na głowach trzech przylegających do niej małych chłopców splecionych rękami z ogonami znajdujących się między nimi delfinów. Górna puklowana misa zwieńczona była trzema rozchylonymi muszlami perłopławów z których tryskała w górę woda, wylewając się z niej rozproszonymi kroplami na niższy poziom, tworzącym mgłę barwnej poświaty wokół chłopięcych kariatyd. Dysze wodne umieszczone są ponadto w pyskach wszystkich zwierząt i maszkaronów tryskających dodatkowo skupionymi strumieniami wodnymi.

Na zdjęciu lotniczym z 1925 fontanna znajduje się na swoim obecnym miejscu. Datowanie wiąże się z jej stylem, ale wynika także z chronologii prac prowadzonych na tarasach południowych, które w większości przeprowadzono w drugiej dekadzie XX w., czyli pierwszym okresie wielkiej przebudowy i modernizacji zamku rozpoczętej w 1908 r. Widoczne ślady zwykle nieudolnych napraw, wykonywanych doraźnie od lat siedemdziesiątych XX w.

Fontanna wymagała natychmiastowego zabezpieczenia i konserwacji. Rzeźby zachowały się w stanie fragmentarycznym, zatarła się ich pierwotna forma. Kamień ulegał każdego dnia nieodwracalnej destrukcji prowadzącej do niszczenia pozostałości przedstawień figuralnych i form ornamentalnych. Na skutek osłabienia struktury był wypłukiwany, osypywał się i łuszczył wchodząc w reakcje ze składnikami zanieczyszczonego powietrza. Posiadał spękania spowodowane działaniem wody i mikroorganizmów. Fontanna poddana niszczycielskiemu wpływowi czynników fizycznych, mechanicznych, biologicznych i chemicznych, po dokładnym rozpoznaniu materiału rzeźbiarskiego i jego właściwości, dzięki wykorzystaniu archiwalnych czarno białych ( m.in. przywiezionych z Kanady fotografii nadwornego kucharza Hochbergów, Louisa Hardouina z 1910 roku) i barwnych zdjęć dokumentujących jej pierwotny wygląd, poddana została fachowej konserwacji i rekonstrukcji.

Znajdująca się w niszy zamkowego muru Fontanna Flory reprezentuje dwa style: historyzm i eklektyzm. Wykonana z jasnego, ziarnistego piaskowca figura Flory powstała pod koniec XIX wieku, prawdopodobnie w firmie kamieniarskiej Zeidler & Wimmel z Bolesławca. Basen fontanny pochodzi z około 1915 roku i wykonany jest z piaskowca dolnośląskiego.

Fontanna wypełnia zamkniętą półkolistym łukiem niszę południowego muru oporowego Dziedzińca Honorowego. Krawędź niszy wzmocniona jest regularnymi kamiennymi ciosami z lwią maską dekorującą zwornik.

Trzy główne elementy składowe fontanny: basen, cokół i stojąca na nim figura zostały użyte wtórnie do jej ukształtowania i mają odmienne cechy stylistyczne. W osi ustawiona jest figura kobieca na wysokim postumencie wyposażonym w dyszę wodną, ujętym w spływy wolutowe. Głęboki prostopadłościenny basen zamontowany jest przed cokołem rzeźby. Jest zryzalitowany w stosunku do flankujących go kamiennych bloków (z którymi łączy go wspólny gzyms) wypełniających przestrzeń między nim i tynkowanymi ścianami niszy. Ściana czołowa basenu o kształcie leżącego prostokąta ozdobiona jest wydłużonym, neomanierystycznym kartuszem rollwerkowym.

Rzeźba określana tradycyjnie jako Flora, to antykizowana figura kobieca stojąca w kontrapoście z wypełnionym kwiatami koszem na głowie podtrzymywanym lewą ręką. Ubrana w dekoracyjnie fałdowany himation, prawą ręką przyciska w pasie tę obficie drapowaną szatę. Typizowana twarz o regularnych rysach z zaczesanymi do tyłu długimi, spiętymi na karku włosami.

Flora – to jedna z podobnych, różniących się pozą, figur kobiecych zdobiących pierwotnie postumenty balustrady tarasu Południowego. Jego elementy kamieniarskie i rzeźbiarskie wykonane zostały prawdopodobnie w Bolesławcu przez jedną z największych wówczas w Niemczech firm kamieniarskich Zeidler & Wimmel (założona w 1776 r. w Berlinie). Po likwidacji tarasu, związanej z rozbudową i modernizacją zamku prowadzoną od 1908 r. rzeźbę ustawiono w obecnym miejscu. Z wtórnie użytych elementów kamiennych utworzono tam wówczas basen fontanny, której wylew umieszczony został w wysokim cokole rzeźby. Datowanie fontanny wynika z chronologii prac prowadzonych na tarasach południowych, które w większości przeprowadzono w drugiej dekadzie XX w., czyli pierwszym okresie wielkiej przebudowy i modernizacji zamku.

Fontanna przed konserwacją nosiła widoczne ślady zwykle nieudolnych napraw, wykonywanych doraźnie od lat siedemdziesiątych XX w. Uzupełnienia ubytków wykonano z zaprawy o jasnym zabarwieniu, nakładając ją także na oryginalną powierzchnię rzeźby wokół ubytków. Zbiornik poniżej uzupełniono zaprawami typu lastriko, które miały wypłukaną powierzchnię i było odspojone od podłoża.

Fontanna wymagała pilnej konserwacji. Powierzchnia rzeźby pokryta była nawarstwieniami i niestarannie wykonanymi uzupełnieniami ubytków. Jasny piaskowiec pokrywała skorupa ciemnych nawarstwień. W czasie prac oczyszczono niestarannie wykonane uzupełnienia i podda ją pełnej konserwacji, która przywróciła Florze pierwotny wygląd, a także zabezpieczyła ją przed działaniem szkodliwych wpływów na przyszłość. Powierzchnia oryginalnych elementów zbiornika z piaskowca zawierającego znaczne komponenty minerałów żelazistych była silnie wypłukana i wymagała usunięcia lastrykowych uzupełnień oraz fachowej konserwacji. Cokół został zabezpieczony iniekcjami przed szybkim niszczeniem na skutek zawilgoceń, a zamontowana w nim dysza wodna wymaga modernizacji.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  01-11-2019 21:52 | ~ovo | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
A opłaty za odpady coraz wyżej.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Be Together  

Wałbrzych Czwartek, 07:41
21 listopada 2019

W klubie Montownia na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu odbył się nietypowy koncert, którego w dużej...
Pierwsza pożyczka za darmo – Hit czy Mit? 

Wałbrzych/Kraj Środa, 13:50
20 listopada 2019

Komunikaty reklamowe nie pozostawiają wątpliwości, mówiąc, że pierwszą pożyczkę możemy mieć za...
Niskie bezrobocie 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Środa, 14:59
20 listopada 2019

Pracodawcy z Wałbrzycha i okolic narzekają, że brakuje rąk do pracy, bowiem praca jest, ale nie ma...
Debiut na estradzie 

Wałbrzych Środa, 14:05
20 listopada 2019

Zapraszamy na koncert, który stał się już tradycją wśród organizowanych przez WOK wydarzeń.
Prawa dziecka 

REGION, Szczawno-Zdrój Środa, 13:43
20 listopada 2019

Uczniowie i nauczyciele Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie–Zdroju włączyli się w świętowanie...
Iluminacje niebawem 

REGION, Szczawno-Zdrój Środa, 09:09
20 listopada 2019

Ok. 60 tys. zł wyda w tym roku gmina Szczawno–Zdrój na świąteczne iluminacje w mieście.
Listopadowa premiera 

Wałbrzych Wtorek, 13:45
19 listopada 2019

Na deskach Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu tym razem klasyka literatury dziecięcej – TAJEMNICZY...
PiS stabilne  (21)

Kraj Środa, 15:10
20 listopada 2019

CBOS przeprowadził sondaż poparcia dla partii politycznych w dniach 7–17 listopada 2019 roku. W...
Poszukują wychowawców  (3)

REGION, Nowe Siodło Środa, 13:40
20 listopada 2019

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza „Dom Dziecka Catharina" w Nowym Siodle poszukuje...
Walim i Broumov  (2)

REGION, Walim Środa, 13:36
20 listopada 2019

Atrakcje turystyczne Gminy Walim od roku 2020 znajdą się w ofercie turystycznej czeskiego regionu...
Małżeńskie jubileusze  

REGION, Czarny Bór Środa, 09:46
20 listopada 2019

Wzruszające słowa podziękowania wobec współmałżonka, podniosła atmosfera podczas dekoracji Medalem...
Repatrianci a praca  (5)

Wałbrzych Środa, 09:41
20 listopada 2019

19 listopada w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK” odbyło się...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W sobotę dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo