Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Czwartek, 21 listopada 2019 Godz.: 12:00:18 Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada Czytających: 6626 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Apel do rządu

Środa, 30 października 2019, 15:32, ostatnia aktualizacja: 2019-11-01 08:34
PAW
Miej świadomość
Polak, który odmówił Fordowi (2)

Polska Poniedziałek, 12:05
11 listopada 2019

 
Najnowsze ogłoszenia
Opieka Berlin 10.12 1mc PREMIA
Hp Omen
Firma Obuwnicza zatrudni Kierownika
Auto złomowanie 792182217
Salon odzieżowy - Galeria Sudecka
Serwis Laptopów!!!
Praca biurowa-umowa o pracę
Piekarza zatrudnię
Automatyk/ Młodszy Automatyk w dziale UR
Opel vivaro 2.0 nowe wtryskiwacze
Magazynier - operator wózka widłowego
Serwis okien i drzwi
Box dachowy nowy
Barman/ Barmanka
Jałówki do hodowli !!! MM 400kg
Kaczorów dom wolnostojacy 200m2
Sprzedam dużą sofę
Opieka w Niemczech
Waga WT-121 30kg za pół ceny
Sprzątanie - solidnie, uczciwa niepaląca

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. archiwum

Rada Miasta Wałbrzycha przekazała apel w sprawie odpowiedniego finansowania oświaty z budżetu państwa.

Rada wystosowała apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów RP, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Finansów oraz parlamentarzystów RP w sprawie odpowiedniego finansowania oświaty z budżetu państwa.

- Ten apel to efekt dyskusji i spostrzeżeń, jakie się nasuwają - tłumaczy Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta. - W przyszłym roku rząd planuje kolejne podwyżki, ale rzaą tych środków w budżecie nie zabezpieczył i obawiamy się, że znów te podwyżki zostaną zrzucone na barki samorządów.

Inicjator wystosowania tego apelu radny Piotr Kwiatkowski podkreśla, że apel ma na celu unaocznić, że za decyzjami rządu nie idą pieniądze i to samorząd ponosi konsekwencje wprowadzanych zmian w oświacie.
- Uważam, że kwestia oświaty to zadanie, które powinno być finansowane przez rząd - dodaje prezydent Roman Szełemej. - Utrzymywanie oświaty w takim zakresie, jak ma to obecnie miesce, przekracza możliwości samorządu. Postawa rządu w tej kwestii jest niesprawiedliwa, bo nowe regulacje obciążają samorząd i dlatego jeśli to się nie zmieni, to trzeba zdać sobie sprawę, że samorządy będą musiały rezygnować z innych planów, by pokryć te zobowiązania względem nauczycieli.

Oto treść apelu radnych:

Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów RP, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Finansów oraz parlamentarzystów RP

Radni Gminy Wałbrzych, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, po analizie skutków wdrożenia podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 9,6% od 1 września 2019 r. oraz zapowiadanym wzroście minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2020 r., apelują o zagwarantowanie samorządom terytorialnym środków finansowych na edukację w wysokości adekwatnej do ponoszonych na ten cel wydatków. Z pełną odpowiedzialnością, w oparciu o oficjalne dane finansowe, twierdzimy, że nasza Gmina nie otrzymała pełnej rekompensaty skutków finansowych podwyżek płac nauczycieli ustalonych przez rząd. Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli, która została wynegocjowana przez MEN ze związkiem zawodowym „Solidarność” nie była konsultowana ze stroną samorządową, a środki, które zostały zabezpieczone w budżecie państwa nie zabezpieczyły jej realizacji.

Równie istotną kwestią pozostaje zagadnienie ustalenia dodatku za wychowawstwo w szkołach w wysokości nie mniejszej niż 300 zł bez konsultacji ze stroną samorządową, która dotychczas samodzielnie w swoich regulaminach wynagradzania określała wysokość tego dodatku. Uważamy, że jest to sytuacja niedopuszczalna i wiąże się z zaangażowaniem dodatkowych środków z budżetu jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019 i latach kolejnych. Konsekwencje finansowe związane z ustaleniem tej kwoty dodatku spadły na Gminę Wałbrzych i jest przez nią w całości finansowana (497 432 zł w roku 2019). Co ważne również wprowadzenie nowego dodatku dla nauczycieli stażystów nie wiąże się w żaden sposób z automatycznym zapewnieniem dodatkowych środków finansowych w pełni rekompensujących skutki tej zmiany. Aby zagwarantować wypłatę podwyżek oraz dodatków w roku 2019 musieliśmy jako samorząd zaangażować dodatkowe środki w wysokości 20% w stosunku do otrzymanych środków na ten cel.

Od wielu lat samorządy terytorialne, realizując zadania oświatowe, otrzymują środki finansowe z budżetu państwa nieadekwatne do skali wykonywanych zadań. Wysokość tego niedoszacowania wzrosła znacznie po wprowadzeniu zmian w systemie oświaty w 2016 roku. Z pełną odpowiedzialnością, w oparciu o oficjalne dane finansowe oraz analizy Związku Miast Polskich, twierdzimy, że zarówno w roku 2017, 2018, jak i 2019 samorządy terytorialne nie otrzymały pełnej rekompensaty skutków finansowych realizowanych zadań oświatowych.

Otrzymywana subwencja oświatowa pokrywa jedynie część wydatków gminy związanych z funkcjonowaniem szkół. Utrudnia to znacznie realizację zadań oświatowych, obciąża finanse samorządu, niwecząc możliwości rozwojowe, zwłaszcza średnich miast oraz większości miast na prawach powiatu, co jest sprzeczne ze strategią rządu.

Nasza Gmina, podobnie jak wiele innych gmin w Polsce, od lat inwestuje w edukację dzieci i młodzieży. Staje się to jednak z roku na rok coraz trudniejsze, gdyż rosną dopłaty samorządów do realizacji zadań objętych subwencjonowaniem, zapewniających minimalne standardy edukacji. W ostatnich latach luka pomiędzy bieżącymi wydatkami a bieżącymi dochodami oświatowymi w samorządach rośnie w niespotykanym wcześniej tempie. W roku 2016 wynosiła ona około 17,8 mld zł (39% dochodów), a w roku 2018 – prawie 23,5 mld zł (50% dochodów). Jeśli przyjmiemy, że wysokość tej luki jest miarą wysiłku samorządów na rzecz utrzymania oświaty, gdyż musi być ona pokryta z dochodów własnych, oznacza to, że wysiłek samorządów ponoszony na rzecz utrzymania oświaty zwiększył się w ciągu dwóch ostatnich lat
o 32 procent.

Z uwagi na postępującą skalę niedofinansowania zadań oświatowych objętych subwencją i postępujący wzrost dopłat samorządu do subwencji jako radni Gminy Wałbrzych apelujemy o:

1. Rozpoczęcie, w trakcie prac nad budżetem na rok 2020, procesu zwiększania nakładów na system oświaty, tak aby budżet centralny w pełni zabezpieczał środki finansowe na realizację zadań oświatowych. Tylko odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa zapewni wysoką jakość edukacji i szanse rozwojowe dla dzieci i młodzieży.

2. Wzrost o 30% kwoty części oświatowej subwencji ogólnej oraz dotacji przedszkolnej. Zmiany w systemie oświaty, wprowadzane od 2016 r., generują coraz większe koszty funkcjonowania, które są notorycznie niedoszacowane przez rząd. Jedynie wzrost subwencji zapewni samorządom dodatkowe środki finansowe w pełni rekompensujące skutki wprowadzonych zmian.

3. Zmianę zasad wypłacania wynagrodzeń dla nauczycieli, ustalanych obecnie w trybie negocjacji ministra edukacji ze związkami zawodowymi. Skoro samorząd nie posiada żadnego istotnego wpływu na wysokość wynagrodzeń, a otrzymywane w subwencji środki finansowe nie pokrywają ich kosztów, wnioskujemy, aby wypłacane były one bezpośrednio z budżetu państwa (w formie dotacji celowej dla gmin, powiatów i województw). W ten sposób rząd weźmie odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje dotyczące kluczowej dla finansowania oświaty kwestii, jaką jest wynagradzanie nauczycieli. Wyrażamy także głębokie zaniepokojenie sytuacją, iż zapowiadane podwyższenie minimalnego wynagrodzenia doprowadzi do sytuacji, w której od 1 stycznia 2020 r. nauczyciele stażyści i kontraktowi
będą zarabiali mniej od pracowników obsługi szkół, co jest sytuacją niedopuszczalną.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  30-10-2019 15:45 | ~paweł | *-04.vectranet.pl (88.156.*.*)
ej wy z Wałbrzycha to wy chcieliście podwyżek dla nauczycieli czy nie ?? Zdecydujcie się przypominam ze cześć pensji nauczycielskiej jest z samorządu !!

  30-10-2019 15:50 | ~v7 | *.gprs.plus.pl (37.248.*.*)
Jak wprowadzicie 21 postulatów, co to się tak nimi POdniecacie, to wówczas nauczyciele będą pracować za darmo, a na razie pokażcie jak się robi biznes, a nie Starą Złomiarnie i tysiące barierek wokół miasta. Kto namawiał do strajku nauczycieli, to teraz swoją dietę oddaj 😀

  30-10-2019 16:03 | ~użytkownik facebook | *Facebook (0.0.*.*)
W Polsce to normalnie funkcjonują ( dofinansowane są ) tylko Urzędy Skarbowe.

  30-10-2019 17:26 | ~Cezary | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Niech wasz prezydent kasiore skombinuje a jak nie to siedziec cicho i zdychac. Mam nadzieje ze Rzad niczego nie da,ani grosza.

  30-10-2019 17:45 | ~J-23 | *.gprs.plus.pl (31.0.*.*)
v7 skad Ty masz informacje? Albo inaczej: kto ci donosi? (Ale informacje prima sort) A zdjecie idealnie oddaje rzeczywistość: zaduma radnego nad stanem polskiej oświaty.

  30-10-2019 18:12 | ~użytkownik facebook | *Facebook (0.0.*.*)
Powinni sobie wziąć te pieniądze z podwyżki za wywóz śmieci 👹👹👹👹👹👹

  30-10-2019 18:40 | ~Witek | *.adsl.inetia.pl (212.106.*.*)
...i włodarze miast.

  30-10-2019 18:51 | ~Pis niszczyciele | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Inne miasta poszły z tym do sądu, PiS przeprowadził reforme, to niech PiS płaci. Rozumiem że PiS chce aby ludzie byli tempi i żeby łatwo się sterowało ludzmi. Ale to nie ta droga, albo dbamy o państwo albo go rozwalamy od środka.

  30-10-2019 19:05 | ~Bicz_bozy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Nie od dziś wiadomo, że oświata to jeden z głównych wrogów pisu. Znakomita większość ludzi choćby przeciętnie wyedukowanych nigdy przecież nie stanie się wyborca pisu. Chyba, że będzie częścią programu koryto plus - pisowcy to albo chciwi cynicy, albo słabo wykształceni, zmanipulowani ludzie. W jednym i drugim przypadku edukacja "nie dmucha w pisowskie żagle".

  30-10-2019 19:42 | ~Pis niszczyciele | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Tu masz racje, dlatego chcą zdemolować edukację, czyli zniszczyc podstawowy fundament społeczeństwa jakim jest wiedza. Naziole wytłukli Polsce intelektualistów w czasie wojny, teraz PiS niszczy to co zostało. Tylko pytanie na czyje zlecenie Żydów ? Ruskich czy Szwabów ? Jeśli ktoś kocha swój kraj to nie niszczy go od środka, nie niszczy podstawy jakim jest edukacja.

  30-10-2019 19:51 | ~Rysiu | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
Apel powinien dotyczyć Gurnika i braku piniendzy na drórzynę. Dla mieszkancuw to jesd rozrywka, ja kiedyś z kolerzankom poszłem do teatru, a tam drogo i nic nierozómiem, skaczom, piszczom i muwiom hyba nie w naszym jenzyku.

  30-10-2019 21:27 | ~smród hejterstwa | *.gprs.plus.pl (31.0.*.*)
Puknij się lepiej w chory pusty łeb razem z innymi hejterami.

  30-10-2019 22:04 | ~Jan | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
Jesteś ofiarą Syndromu Sztokholmskiego. Pewnie za poprzednio rządzących szkodników z partii zewnętrznej (za de Gaullesem) byłeś spauperyzowany i pewnie nie czerpałeś korzyści z tamtej władzy. Ale uzależnienie od TVN i ich gra na twoich kompleksach powoduje, że nie dasz na szkodników powiedzieć złego słowa. Klasyczny Syndrom Sztokholmski.

  30-10-2019 23:24 | ~HAZAEL | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Jakie pieniądze od rządu...... Morawiecki przed wyborami zapowiedział na 2020 rok zrównoważony budżet. Wiadomo, że kłamał jak zawsze, ale gdyby dał na szkolnictwo, szpitale i ratowanie chorych dziura budżetowa rosłaby jeszcze w większym stopniu.

  30-10-2019 23:48 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
Rząd dał część pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Teraz samorządy muszą dodać przypadającą na nie część. Nie powinno być z tym problemu gdyż wiemy wszyscy, że pan prezydent Szełemej popierał strajk nauczycieli. Nie bardzo więc rozumiem dlaczego nagle niektórzy zaczynają krzyczeć; Aj! Waj!

  31-10-2019 06:26 | ~Tadeusz Zieliński | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
Skoro rząd podwyższył pensję dla nauczycieli to dlaczego przekazał do samorządów tylko część pieniędzy? PiS to partia oszustów i tyle.

  31-10-2019 08:56 | ~TROLL | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Obowiązkiem uczciwego obywatela, a za takiego widzę się masz, jest teraz obserwowanie samochodów "twoich samorządowców", z samochodami "gienusza" włącznie. Należy zwracać uwagę na to, czy jeżdżą z opuszczonymi czy już z podniesionymi szybami...

  31-10-2019 08:58 | ~TROLL | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Nie zwracaj na niego uwagi, to idi ota...

  31-10-2019 09:00 | ~TROLL | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Tobie powiem to samo, co powyżej: Obowiązkiem uczciwego obywatela, a za takiego widzę się masz, jest teraz obserwowanie samochodów "twoich samorządowców", z samochodami "gienusza" włącznie. Należy zwracać uwagę na to, czy jeżdżą z opuszczonymi czy już z podniesionymi szybami...

  31-10-2019 09:11 | ~Józwa | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
Jakie pieniądze od rządu. Trza po nie iść do sztukmistrza Rostowskiego. On by wam lemingom dał, ale kopa w d...

  31-10-2019 10:21 | ~użytkownik facebook | *Facebook (0.0.*.*)
Najpierw plują na rząd a potem listy piszą ? Niekonsekwencja .

  31-10-2019 11:09 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
Część kosztów kształcenia dzieci POWINNA być opłacana przez samorządy na terenie których te dzieci (i ich rodzice) mieszkają.

  31-10-2019 17:16 | ~Adam 67 | *-03.vectranet.pl (88.156.*.*)
Jaka szybka zmiana tematu już zapomnieli o podwyżkach za wywóz śmieci. Jesteście zalosni

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Be Together  

Wałbrzych Czwartek, 07:41
21 listopada 2019

W klubie Montownia na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu odbył się nietypowy koncert, którego w dużej...
Pierwsza pożyczka za darmo – Hit czy Mit? 

Wałbrzych/Kraj Środa, 13:50
20 listopada 2019

Komunikaty reklamowe nie pozostawiają wątpliwości, mówiąc, że pierwszą pożyczkę możemy mieć za...
Niskie bezrobocie 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Środa, 14:59
20 listopada 2019

Pracodawcy z Wałbrzycha i okolic narzekają, że brakuje rąk do pracy, bowiem praca jest, ale nie ma...
Debiut na estradzie 

Wałbrzych Środa, 14:05
20 listopada 2019

Zapraszamy na koncert, który stał się już tradycją wśród organizowanych przez WOK wydarzeń.
Prawa dziecka 

REGION, Szczawno-Zdrój Środa, 13:43
20 listopada 2019

Uczniowie i nauczyciele Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie–Zdroju włączyli się w świętowanie...
Iluminacje niebawem 

REGION, Szczawno-Zdrój Środa, 09:09
20 listopada 2019

Ok. 60 tys. zł wyda w tym roku gmina Szczawno–Zdrój na świąteczne iluminacje w mieście.
Listopadowa premiera 

Wałbrzych Wtorek, 13:45
19 listopada 2019

Na deskach Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu tym razem klasyka literatury dziecięcej – TAJEMNICZY...
PiS stabilne  (21)

Kraj Środa, 15:10
20 listopada 2019

CBOS przeprowadził sondaż poparcia dla partii politycznych w dniach 7–17 listopada 2019 roku. W...
Poszukują wychowawców  (3)

REGION, Nowe Siodło Środa, 13:40
20 listopada 2019

Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza „Dom Dziecka Catharina" w Nowym Siodle poszukuje...
Walim i Broumov  (2)

REGION, Walim Środa, 13:36
20 listopada 2019

Atrakcje turystyczne Gminy Walim od roku 2020 znajdą się w ofercie turystycznej czeskiego regionu...
Małżeńskie jubileusze  

REGION, Czarny Bór Środa, 09:46
20 listopada 2019

Wzruszające słowa podziękowania wobec współmałżonka, podniosła atmosfera podczas dekoracji Medalem...
Repatrianci a praca  (5)

Wałbrzych Środa, 09:41
20 listopada 2019

19 listopada w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK” odbyło się...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W sobotę dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo