Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Niedziela, 20 października 2019 Godz.: 15:53:28 Imieniny: Ireny, Kleopatry Czytających: 6998 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych/Kraj

Pakt dla kobiet

Niedziela, 22 września 2019, 08:48, ostatnia aktualizacja: 2019-09-24 08:57
JAZ
Miej świadomość
Czy e–papierosy są lepsze od zwykłych? 

Świat Piątek, 23:13
04 października 2019

 
Najnowsze ogłoszenia
Skup aut gotówka od ręki tel 691 035 913
Praca w sekretariacie
Transport & Przeprowadzki & Utylizacja
Stolik kawowy
Ława
Junkers od już
Miód z przydomowej pasieki
Kanka na mleko - emaliowana
Oddam
Sprzedam meble
Szpadle/Szufle/Łopaty
Kosz wiklinowy
Sprzedam katalogi
Kocurek Bunio
Kocurek Krówka
Biuro materac do dużego łóżka
Sprzątanie - pokojowa
Praca
Drewno opałowe rozpałkowe 90zł
Mężczyzna szuka pracy dorywczej

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. JAZ

Miejsce w żłobku dla wszystkich dzieci zapowiada Lewica.

Polityka społeczna państwa musi obejmować wszystkie obszary, musi być przemyślana i z pełną stanowczością realizowana.

- W lutym na Torwarze przedstawiliśmy program, który obejmuje wszystkie obszary życia społecznego i gospodarczego, z którego konkurencyjne partie obecnie czerpią garściami. Jednym z elementów jest zwiększenie dostępności żłobków. Ministra Rafalska mówiła ostatnio, że 500 zł to za mało, żeby poprawić dzietność. Dobrze, że to zauważyła, szkoda, że dopiero w Brukseli - mówi kandydat Lewicy Mariusz Kotarba.

W XXI wieku dostępność miejsc w żłobkach idzie w parze z wyższą dzietnością (która w Polsce jest wśród najniższych na świecie). Według CBOS-u prawie 70 proc. wykształconych kobiet mówi, że nie zrezygnowałyby z pracy bez względu na wysokość zarobków partnera. A to one stanowią dominującą grupę w pokoleniu, od którego będzie zależała dzietność. Według raportu GUS Praca a obowiązki rodzinne w 2018 roku obejmującego grupę niespełna 23 mln badanych, aż 75 proc. łączy rodzicielstwo z pracą w pełnym wymiarze godzinowym
- Jeżeli chcemy, by aktywne zawodowo pary chciały mieć dzieci, musimy dać im coś więcej, niż 500 zł na miesiąc: stabilne zatrudnienie; pewność, że ktoś zadba o ich pociechy, gdy oni są w pracy oraz że pracodawca da im wolne, gdy będzie tego wymagać dobro dziecka. Aż 372 tys. objętych badaniem Polaków chciałoby posłać dziecko do przedszkola albo żłobka, ale nie może - dodaje Kotarba.

Większość z opiekunów, którzy nie posyłają dzieci do żłobków i przedszkoli, robi to z własnej woli, jednak niemal co dziesiąty został do tego zmuszony przez brak ich dostępności (47 proc. z tej grupy) albo wysoki koszt (19 proc.). Inni wymieniają brak usług odpowiedniej jakości lub rodzaju.

Jak wygląda sytuacja na Dolnym Śląsku:

- Ponad 83590 dzieci w wieku do 3 lat.
- 394 żłobki
- 14973 miejsc w żłobkach
- 17,91% to i tak wysoki % gdyż 3/4 gmin w Polsce nie ma ani jednego miejsca w żłobku. Podobnie jest na Dolnym Śląsku - Jedlina, Mieroszów - tam gdzie są liczba miejsc jest na żenującym poziomie. Dla przykładu w powiecie kamiennogórski są tylko dwa żłobki w kilku innych po 3.
- Dlatego my zobowiązujemy się, że ciągu 5 lat zagwarantujemy każdemu dziecku miejsce w żłobku. Zróbmy kolejny krok w rozwoju - po powszechnej edukacji wprowadźmy powszechną ofertę opieki żłobkowej - mówi Mariusz Kotarba.

• wzorem są takie państwa jak Dania, gdzie nawet ¾ rodziców korzysta z tej formy opieki nad dziećmi

• stworzymy 250 000 miejsc w żłobkach

• zrobimy to we współpracy z samorządami

• koszt: 1,5 miliarda złotych rocznie przez 5 lat – kilkanaście razy mniej niż 500+

• Robert Biedroń pokazał w Słupsku, że można zbudować oszczędne i funkcjonalne placówki, pokażemy że można to zrobić w całej Polsce

• Dzięki temu nawet 300 tysięcy osób wróci na rynek pracy

Noblista James Heckman: 1 dolar zainwestowany w żłobki przynosi kilka dolarów oszczędności w przyszłości (w postaci lepszych szans edukacyjnych później, lepszego zdrowia, mniejszych szans trafienia na zasiłek + mniejszej liczby przestępstw i ludzi w więzieniach). Isabel Sawhill i Quentin Karpilow (the Brookings Institution): 1 zainwestowany w program dla dzieci dolar przynosi 10 dolarów zysku w przyszłości.

Tylko kilkanaście procent dzieci ma gwarancję miejsca w żłobku. Prawo do edukacji i opieki nie zaczyna się w szkole, dlatego Lewica chce zapewnić wszystkim dzieciom w Polsce miejsce w żłobku i przedszkolu. We współpracy z samorządem i sektorem prywatnym chce stworzyć 250 tysięcy miejsc w żłobkach w perspektywie czterech lat.

LINIE ARGUMENTACYJNE ZA ŻŁOBKAMI:

Szanse edukacyjne

- Chcemy wyrównywania szans między regionami: w Polsce w ¾ gmin nie ma ani jednego miejsca opieki dla dzieci do lat 3. Najgorzej jest w gminach wiejskich. Najbardziej skorzystają z nich dzieci niezamożnych rodziców.

- Zmiany demograficzne Polski XX wieku wymuszają to rozwiązanie:
- Jesteśmy społeczeństwem rozdartym dwoma falami urbanizacji. Do połowy lat 60 większość z nas mieszkała na wsi. Wielu młodych ludzi ma dziadków na wsi, rodziców w małych i średnich miastach, gdzie PRL chętnie lokował nowe zakłady pracy, a sami pojechali po dyplomy do metropolii i już w nich zostali. Ci młodzi są więc pozbawieni bezcennej instytucji dziadków, a jednocześnie żyją w kraju, w którym dla 90 proc. dzieci do lat trzech nie ma miejsc w instytucjach opiekuńczych. Wcześniejsze emerytury dla dziadków, którzy mieszkają gdzie indziej, nie rozwiążą problemów młodych rodziców. Dlatego trzeba odciążyć rodziców. Ze żłobków mogliby korzystać również rodzice zajmujący się domem (np. W wymiarze kilku godzin tygodniowo). Jest to postulat "dobrego życia" dla wszystkich - mówią kandydaci Lewicy.

Kwalifikacje opiekunów. Alternatywne formy: żłobki, kluby dziecięce, punkty opieki dla ok. 5 dzieci.

Program rządowy „Maluch" kosztował 150 mln, czyli 152 razy mniej niż 500 plus. Niedawno rząd zdecydował o podwyższeniu tej kwoty. To bardzo dobrze, ale ciągle w 71 proc. polskich gmin nie ma ani jednego miejsca opieki dla dzieci do lat 3. Badania pokazują, że chcielibyśmy mieć przeciętnie po dwoje dzieci, a mamy 1,3 . Różnica między naszymi pragnieniami a rzeczywistością jest jedną z największych w Europie.

Wsparcie dla rodziców. Wprowadzimy pełnopłatny i obowiązkowy urlop dla obojga rodziców w minimalnym wymiarze 12 tygodni. Zachowamy program Rodzina 500+ i becikowe.

Jak jest:
● Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą
● Rodzice za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego otrzymują 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za następne - 60%
● Jeżeli matka zadeklaruje we wniosku dla pracodawcy, że będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego od razu po urlopie macierzyńskim, otrzymuje 80% podstawy zasiłku.

Obowiązkowy urlop rodzicielski proponowany przez UE:
● W kwietniu Parlament Europejski przegłosował przepisy dotyczące nowych zasad urlopów rodzicielskich
● Dyrektywa dot.równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada, że długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica będzie wynosiła 8 tygodni. Jeśli tego czasu nie wykorzysta ojciec, to ta część urlopu przepada, nie może wykorzystać jej matka.

Dość unikania alimentów. Alimenty będą ściągane jak podatki – po upływie roku zalegania będą traktowane z urzeędu jako zaległości podatkowe. Ich egzekucją zajmie sieę administracja skarbowa. Zniesiemy kryterium dochodowe warunkujące prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

In vitro. Wprowadzimy pełną refundację leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa lub ze środków NFZ dla wszystkich kobiet.

● Potrzeby w kraju są ogromne: 15% par, czyli 2,5 mln Polaków ma problemy z płodnością
● Według CBOS (2015) 76% Polaków akceptuje in vitro dla małżeństw, 62% popiera korzystanie z tej procedury przez pary żyjące w związkach nieformalnych, a 44% nie ma nic przeciwko stosowaniu in vitro przez samotne kobiety
● PiS w połowie 2016 roku zlikwidowało rządowy program refundacji in vitro, wprowadzony przez poprzednią ekipę. Obejmował on blisko 20 tysięcy par, a urodziło się dzięki niemu 8395 dzieci
● PO obiecywała nowoczesny program in-vitro, a na koniec kadencji otrzymaliśmy konserwatywną regulację bez stabilnego finansowania, bez przepisów przejściowych, co sprawiło, że tysiące kobiet nie mogło wykorzystać swoich zamrożonych zarodków, jeśli nie miały męża lub partnera
● W Częstochowie od momentu wprowadzenia programu in vitro w 2012 urodziło się 35 dzieci
● W Warszawie program działa od połowy 2017 - po roku (to dane z czerwca 2018 r.) doszło do 200 ciąż.
● Słupski program in vitro wprowadzony w sierpniu 2018 przewiduje sfinansowanie 100 procedur in vitro do 2022 roku, tj. po 20 świadczeń co roku. Miasto wyda na ten cel do 500 tys. zł. Do obsługi programu wybrano 4 kliniki.
Następna wiadomość Polityka 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  22-09-2019 13:00 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Słupsk wg. Biedronia. Jedno z najbardziej zadłużonych miast. Podobnie jak Wałbrzych

  22-09-2019 15:47 | ~Emeryt dyplomowany | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Dzietność na lewicy z pewnością nie poprawią Śmiszek z Biedroniem bo im zawsze g*wno z tego wychodzi

  22-09-2019 16:50 | ~don chichio | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
rośnie kolejne pokolenie komuchów. Wg nich lepiej na dzietność mieszkańców prowincji wpływają tzw. zeszyty w sklepach. Pełnią zbożną rolę karty kredytowej. Uwłaszczone komuchy i ich dzieci po 89r. dysponowały prawdziwymi kartami kredytowymi i pełnymi kontami.

  22-09-2019 18:47 | ~Bicz_bozy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Idee szczytne, niestety kompletnie niesprzedawalne politycznie. Kaczyński rozgryzl tegie umysły wyborców: trzeba ludziom dać "żywą gotówkę" i wmówić, że kiedyś nie bylo "bo kradli". Koniec przekazu dla wyborców. Jakieś żłobki, in vitro, urlopy - to tematy, które politycznie mają znaczenie kompletnie marginalne. Niestety, "zwykły człowiek" (moje ulubione sformułowanie stosowane przez pis, perełka) ma mentalność panszczyznianego chłopa, i jeśli rząd coś "dali" to na pewno lepiej rządzą od tych co "nie dali". Homo sovietcus, sugerując się zdaniem ks. Tischnera jeszcze z dwa pokolenia zanim taka mentalność minie.

  22-09-2019 20:35 | ~don chichio | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
nie bardzo rozumiem, dlaczego wypierasz fakty. Przecież programy socjalne nie są finansowane z kredytu, a skądś te pieniądze się wzięły. Gdzie były wcześniej ? To chyba wiesz, więc bez dezinformacji. Po 2-gie przebija niestety z twojej wypowiedzi pogarda dla"zwykłego człowieka", prawdopodobnie wdrukowana ci przez wiadome publikatory. Wynika to z faktu, iż ten "zwykły człowiek" został uprzedmiotowiony, a ty i tobie podobni tracicie poczucie wyższości nad nim, uzasadnione jedynie własnymi fantazjami i kompleksami .

  22-09-2019 20:37 | ~don chichio | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
doprecyzowuję : został uprzedmiotowiony wcześniej i upodmiotowiony teraz.

  22-09-2019 21:08 | ~Husky 37 |  (83.137.*.*)
Czy Wałbrzych posiada przemysł złoża z których czerpie pieniądze ? Nie . Posiada strefę ekonomiczną z której bieże symboliczne podatki albo zero. To z czego ma być finansowane duże inwestycje które doprowadzają do rozwoju miasta jak nie z kredytu. Wałbrzych trzymają małe firmy ale niestety obecny rząd doprowadzi do bankructwa przez podniesienie wszystkich opłat aby sfinansować programy socjalne. Pis da 500 zł zabierze 700 od przedsiębiorców co spowoduje wzrost cen na wszystko . Podniesie wypłaty i wszystkie ceny w sklepach i usługach. Serio tylko brak myślenia pozwala głosować na Pis

  22-09-2019 21:14 | ~Bicz_bozy | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Aa, no tak. Wszak uczucie dumy rodzace się po nazwaniu adwersarzy "lemingami" z pogardą nic wspólnego nie ma :) a nawiązując do obsesji "formatowania i wydrukowywania" - mnie to niestety nie dotyczy (Soros robi mi przelewy bezpośrednio).

  22-09-2019 21:32 | ~don chichio | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Przepraszam, ale to odpowiedź do innej osoby. Są w niej jakieś dziwne zwroty, wymyślone rzeczowniki i nic do rzeczy. Przykre. Tam gdzie stawia się konkret i oczekuje się reakcji oponenta, pojawia się albo intelektualny bełkot, albo fejk.

  22-09-2019 21:42 | ~Jerzy Jacek Pilchowski | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
Lewicowe panienki mają taki pomysł na życie. Najpierw będą się (w ramach darmowej służby zdrowia) skrobać. Następnie, jak już będą chciały mieć dziecko (jak im 30 w oczy zaglądnie - po kilku skrobankach trudno zajść w ciążę) to chcą abyśmy płacili za in vitro.

  22-09-2019 22:59 | ~Husky 37 |  (83.137.*.*)
Za to prawicowe pajacyki chcą pełnej kontroli od wytrysku do śmierci a kościelne zasady z przed 2 tyś lat mają być stosowane w nowych technologiach. Postęp

  23-09-2019 08:09 | ~wiktor | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Wszelkie treści antydyskryminacyjne oraz proekologiczne to kostium, w który ubierają się ugrupowania tzw. lewicowe po tym, gdy oderwały się od swojej bazy wyborczej. Dawniej wyznacznikiem lewicowości była troska o uboższych i walka z drastycznym wyzyskiem ekonomicznym. Dziś tak nie jest i postulaty te zeszły na 4 plan. Ważniejsza jest przebudowa społeczeństw, globalizacja, itp. Wilk przebrał się za babcię i udaje przed czerwonym kapturkiem kogoś kim nie jest.

  23-09-2019 08:45 | ~wiktor | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
kompletny bełkot 14 latka, który 1-szy raz w życiu złapał starszą koleżankę za nogę, a on następnego dnia po przeczytaniu NIE Urbana doszedł do wniosku, że świat jest kompletnie inny niż myślał.

  23-09-2019 16:53 | ~Piskorz | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Ja tak rozumiem przekaz " wystarczy nie kraść": Polacy, jeżeli przestaniecie kraść, dostaniecie wszystko czego pragniecie. Jasne...

  23-09-2019 22:24 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Zostało udowodnione naukowo że żłobki powodują tzw.chorobę sierocą przez co dzieci wyrastają głupsze. Komuniści lubią głupich bo można im wmówić każdy szwindel. Lewica to zwyczajni komuniści z kobietami i LGBT jako proletariatem zastępczym. Bo na zwykły nikt się już nie nabierze.

  27-09-2019 08:39 | ~sceptyk | *.toya.net.pl (185.67.*.*)
Pierwej ty pilchowski wyskrob sobie mózgownicę z komunistycznych naleciałości.

  03-10-2019 12:50 | ~Trener | *.supernova.orange.pl (188.47.*.*)
Musiałbyś kolego wysłać na Marsa tow.Dyducha!

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Seniorzy świętowali  

REGION, Boguszów-Gorce Niedziela, 08:23
20 października 2019

Dzień Seniora obchodzony jest w trzech formach: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób...
Coś na Halloween 

Wałbrzych Niedziela, 07:27
20 października 2019

Przed nami Nocne Rytuały z okazji Halloween.
Walimska Jesień  

REGION, Walim Sobota, 20:04
19 października 2019

Wczoraj w Walimiu rozpoczął się Walimski Konkurs Samochodowy. Dwudniowa impreza nosi nazwę "Darvit...
Diagnosta Roku  

Wałbrzych Sobota, 20:01
19 października 2019

Wczoraj w siedzibie Zespołu Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Wałbrzychu odbył się konkurs...
Centrum Uśmiechu 

Wałbrzych Piątek, 15:46
18 października 2019

Zapraszamy uczniów klas 1–4 oraz przedszkolaki do udziału w niezwykłym koncercie pn. BEZPIECZNIE NA...
Wizyta wojskowych  (7)

REGION, Boguszów-Gorce Sobota, 13:45
19 października 2019

To było spotkanie, które ma zaowocować w przyszłości.
Szkolą ratowników  

REGION Sobota, 09:00
19 października 2019

W minioną niedzielę kolejna grupa Kandydatów na Ratowników GOPR Grupy Wałbrzysko–Kłodzkiej, po...
Aktywni złodzieje 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Sobota, 08:53
19 października 2019

W ostatnim czasie wałbrzyska policja otrzymała kilka zgłoszenia dotyczących kradzieży mienia. Łupem...
Pola Nadziei  

Wałbrzych Piątek, 17:06
18 października 2019

Blisko 350 uczniów i podopiecznych wałbrzyskich i powiatowych szkół, przedszkoli i Warsztatów Terapii...
Wandale w akcji 

REGION, Głuszyca Piątek, 17:25
18 października 2019

Otrzymaliśmy informacje od mieszkańców Głuszycy, którzy w ostatnich dniach stali się ofiarami...
Zbyli udziały  (32)

Wałbrzych Piątek, 16:58
18 października 2019

Dziś Gmina Wałbrzych podpisała umowę z Funduszem Inwestycji Samorządowych na sprzedaż 49,02%...
Niczym nie gardził... 

Wałbrzych Piątek, 15:37
18 października 2019

Trzynaście zarzutów kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszał 30–letni mieszkaniec Wałbrzycha....
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo